OpenAI ve Microsoft, kurgu dışı müelliflerin telif hakkı davasıyla karşı karşıya kaldı

OpenAI ve Microsoft, kurgu dışı müelliflerin telif hakkı davasıyla karşı karşıya kaldı

Ancak davada bu sefer Microsoft’un da davalı olduğu belirtiliyor. Şikayet, kitaplarının ve akademik mecmualarının şirketin geniş lisan modelinin eğitiminde kullanılması karşılığında kendilerine tazminat ödenmediğini söyleyen bir küme kurgu dışı müellif ismine Julian Sancton tarafından yapıldı.

Davalarında müellifler, yıllarını “yaratılarını tasarlamak, araştırmak ve yazmak” için nasıl vakit ve emek harcadıklarını belirtiyorlar. OpenAI ve Microsoft’u, “insanlığın ortak yapıtlarını müsaadesiz alarak on milyarlarca dolar değerinde” bir iş kurarken müelliflere ödeme yapmayı reddetmekle suçluyorlar. Şikayette, şirketlerin telif hakkı kanunları yokmuş üzere davrandıkları ve “telif hakkıyla korunan malzemelerin sömürülmesinden muazzam mali yarar elde ettikleri” belirtiliyor.

OpenAI ve Microsoft, kurgu dışı müelliflerin telif hakkı davasıyla karşı karşıya kaldı

Sancton, Madhouse at the End of the Earth: The Belgica’s Journey Into the Dark Antarctic’in müellifi. Bu kitap, 1897’de güneşsiz bir Antarktika kışının ortasında okyanusta mahsur kalan bir kutup keşif seyahatinin gerçek hayatta kalma hikayesini anlatıyor. Sancton kitabı araştırmak ve yazmak için beş yıl ve onbinlerce dolar harcadı.

Forbes’un belirttiği üzere OpenAI daha evvel ChatGPT tarafından oluşturulan içeriğin “türev çalışma” teşkil etmediğini ve münasebetiyle rastgele bir telif hakkını ihlal etmediğini söylemişti. Sancton’un davası, teknolojisini eğitmek için telif hakkıyla korunan çalışmaları kullanması nedeniyle şirkete karşı yapılan en son şikayet. Bu yılın başlarında senarist ve müellif Michael Chabon, George R.R. Martin, John Grisham ve Jodi Picoult üzere başka müellifler daOpenAI’ye de birebir sebepten dava açtı. Komedyen Sarah Silverman da OpenAI ve Meta’ya dava açtı. Sancton artık toplu davanın tüm sanıkları için tazminat ve ihtiyati önlem talebinde bulunuyor.