BYD'nin Avrupa'daki birinci araba fabrikasının yeri muhakkak oldu

BYD’nin Avrupa’daki birinci araba fabrikasının yeri muhakkak oldu

Elektrikli araç (EV) üretiminin öncülerinden olan BYD, Avrupa’daki birinci araba fabrikasını Macaristan’a kurmaya hazırlanıyor. Alman bir gazeteye konuşan resmi olmayan kaynaklardan sızan bilgilere nazaran, şirketin bu adımı, daha evvel belirttiği genişleme stratejileri ile uyumlu görünüyor.

Şirket şimdi bu haberi doğrulamasa da, mevcut elektrikli otobüs üretim sınırı ile zati Macaristan’da faaliyet gösteriyor oluşu, BYD’nin bu ülkeyi seçmesinde mantıklı bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıyeten Macaristan’ın Avrupa Birliği (AB) üyesi olması, BYD’ye AB pazarına sıkıntısız erişim imkanı sunuyor. Bu, AB’nin Çin menşeli KONUT ithalatını incelemesi ve lokal sanayileri korumak maksadıyla gelecekte uygulanabilecek tarifeler düşünüldüğünde, epeyce stratejik bir atılım olarak kıymetlendirilebilir.

BYD’nin Avrupa’daki birinci araba fabrikasının yeri belirli oldu

BYD’nin bu atağı, Macaristan’da CATL üzere bir öbür Çinli KONUT batarya pazarının devinin büyük bir batarya fabrikası inşa etmesiyle de öne çıkan Çin yatırımlarının genel bir trendiyle de uyumlu. Tesla’nın satış sayılarını gölgede bırakan ve daima artan ihracat sayılarıyla BYD, milletlerarası piyasalara, bilhassa de ABD’ye göz dikmiş durumda. Enteresan bir biçimde BYD, Kaliforniya’da bir elektrikli otobüs fabrikası ile aslında ABD piyasasına girmiş bulunuyor. Bu, Enflasyon Azaltma Maddesi’nden yararlanabilecek biçimde Kuzey Amerika’da KONUT üretimine daha geniş bir genişlemeyi öngörebilecek stratejik bir karar olabilir.

BYD’nin global alandaki tesiri arttıkça, Macaristan’daki beklenen fabrika üzere memleketler arası yatırımları yalnızca iş atakları değil, birebir vakitte global MESKEN hakimiyetinin dinamik oyununda stratejik şah-mat atakları olarak görülüyor. Süratli satış artışı ve agresif pazar stratejisi ile BYD, elektrikli dalga üzerinde yalnızca bir yolcu değil, tıpkı vakitte istikamet veren bir güç olmayı hedefliyor.