Elon Musk artık de X'e yapay zeka entegre etmek istiyor

Elon Musk artık de X’e yapay zeka entegre etmek istiyor

Elon Musk, teknoloji dünyasında yapay zeka alanında yeni bir adım atarak “Grok” isimli AI’yi piyasaya sürdü. Toplumsal medya ağıyla entegre edilen bu yapay zeka, kullanıcılarla etkileşime geçerek, konuşmaları daha eğlenceli ve faydalı hale getirmeyi amaçlıyor. Şu an piyasaya yeni sürülmüş olan Grok, kullanıcılara Musk’ın toplumsal medya hizmetinden süratli bilgi erişimi sağlıyor. Musk, bu AI’nin başkalarına kıyasla daha süratli ve daha hakikat cevaplar vereceğine inanıyor.

Elon Musk’ın AI teşebbüsü xAI, ChatGPT-3.5‘ı geride bırakan Grok isimli bir sohbet robotu çıkardı. AI konusunda büyük şirketlerin yaklaşımlarını eleştiren Musk, kendi AI’sının daha fazla “maksimum gerçek arayışı” içinde olmasını istiyor. Bu, mevcut AI’ların, örneğin Google ve Microsoft sürümlerinin, şeffaflıktan uzak olduğu manasına geliyor.

Elon Musk artık de X’e yapay zeka entegre etmek istiyor

Musk, AI’nin işler ve işsizlik üzerinde yaratacağı değişimi İngiltere Başbakanı’na anlatırken, gelecekte AI’nin o kadar çok işi üstlenebileceğini düşünüyor ki, bugün bildiğimiz işler gereksiz hale gelebilir. AI konusundaki tartışmaların şiddetini herkes üzere Elon Musk da biliyor ve bu teknolojinin iş piyasası üzerindeki tesirlerinin farkında.

Bu teşebbüs, Musk’ın AI ile ilgili uzun geçmişinde yalnızca son adım. 2018’de OpenAI’nin idare konseyinden ayrılmış olsa da, artık toplumsal medya platformunu daha akıllı hale getirme peşinde.