Bu karar Çinli markaları çok üzecek! Resmi Gazete'de yayınlandı!

Bu karar Çinli markaları çok üzecek! Resmi Gazete’de yayınlandı!

Türkiye’nin otomotiv sektöründe giderek büyüyen bir pazar haline gelmesi, pek çok Çinli araba üreticisinin dikkatini çekiyor. Fakat dün Resmi Gazete’de yayınlanan bir karar, Türkiye’ye giriş yapacak yeni araba markaları için birtakım zorunluluklar getirdi.

Yeni markaların Türkiye pazarına adım atabilmesi için TSE standartlarında en az 20 yetkili servis açma ve Türkçe hizmet verecek en az 40 çalışanın vazife yapacağı bir davet merkezi kurma mecburiliği getirildi. Bu adımın, Türkiye’de hizmet veren araba markalarının müşteri memnuniyetini artırmayı ve satış sonrası dayanak hizmetlerini güçlendirmeyi amaçladığı belirtiliyor.

Bu karar Çinli markaları çok üzecek! Resmi Gazete’de yayınlandı!

Ancak, dikkat çeken bir başka detay ise bu zorunluluğun AB ülkeleri ve Özgür Ticaret Muahedesi imzalanan Güney Kore ve İngiltere üzere ülkeleri kapsamayacak olması. Bu durum, Türkiye’nin Çin menşeli araba markalarını bilhassa gaye aldığı yorumlarına neden oluyor.

Otomotiv kesimindeki rekabetin giderek global boyutta daha fazla arttığı bir dönemde, Türkiye’nin bu adımıyla lokal pazarını müdafaa maksadı güttüğü ve birebir vakitte yeni giriş yapan markalara standartlarını yükseltme yükümlülüğü getirdiği söz ediliyor. Türkiye’nin otomotiv kesimindeki büyüme ve gelişme uğraşlarının bir yansıması olarak görülen bu kararın bölümdeki istikrarları nasıl etkileyeceği ise ilerleyen süreçte daha net bir formda ortaya çıkacak.