Apple, Goldman Sachs ile yollarını ayırdı

Apple, Goldman Sachs ile yollarını ayırdı

2019 yılında finans dünyasına adım atan Apple, kendi kredi kartı ve yüksek getirili tasarruf hesabı hizmetlerini Amerikan yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs ile paydaşlık kurarak piyasaya sürdü. Her iki şirketin de 2029’a kadar sürecek olan mukavelelerini uzattığı bildirildi. Fakat, son vakitlerde bu iki firma ortasındaki işler âlâ gitmiyor üzere görünüyor. Yeni bir rapor, Apple’ın Goldman Sachs ile olan iştirakini sonlandırdığını ortaya koyuyor.

The Wall Street Journal’ın bahisle ilgili bilgi sahibi şahıslara dayandırarak verdiği habere nazaran, Apple yatırım bankasına iştiraki 12 ila 15 ay içinde sonlandırma teklifi gönderdi. Bu geçiş belirtilen müddet içinde gerçekleşecek ve mukavelenin büsbütün sona ermesi, bu yılın başlarında tanıtılan tasarruf hesabı hizmetini de kapsayacak.

Apple, Goldman Sachs ile yollarını ayırdı

Şu anda Apple’ın hangi banka kurumuyla iştirak kuracağı belgisiz. WSJ daha evvel Goldman Sachs’ın Apple Card programını devralma olasılıkları hakkında American Express ile görüştüğünü bildirmişti. Raporlara nazaran, bankacılık firması, bilhassa Apple Card nedeniyle ziyanlar yaşadı.

Apple da Reuters’e Apple Card’ın mükemmel bir reaksiyon aldığını ve müşterileri için en güzel araçları ve hizmetleri sunmaya devam edeceklerini doğruladı. Bu da, Cupertino merkezli teknoloji devinin bankacılık hizmetlerinin devam edeceğini gösteriyor. Hem dijital hem de fizikî sürümlerde sunulan Apple Card, seçili ülkelerde mevcut. Şirket ayrıyeten yüksek getirili bir tasarruf hesabı ve “Satın Al Öde” (BNPL) planı da sunuyor.