Google'ın birinci jeotermal güç projesi çalışıyor

Google’ın birinci jeotermal güç projesi çalışıyor

Bu, Google’ın bilgi merkezlerine ve ofislerine 2030 yılına kadar büsbütün CFE üzerinden güç sağlama gayesine yanlışsız atılmış bir adım.

Google, bir EGS üzerinde çalışmak üzere 2021’de pak güç teşebbüsü Fervo Energy ile iş birliği yaptı. Güneş ve rüzgar üzere öbür CFE kaynaklarının tersine, jeotermal projeler rastgele bir vakitte çalışabiliyor.

Bilim insanları 1970’lerden bu yana EGS’yi çalışır hale getirmeye çalışıyor. Doğal bir jeotermal sistem, elektrik üretmek için ısı, kaya geçirgenliği ve sıvının bir karışımını gerektiriyor. Kâfi ısının olduğu fakat kâfi geçirgenliğin olmadığı alanlarda, EGS toprağın derinliklerine inerek ve kayada çatlaklar oluşturmak için sıvı enjekte ederek ikincisini oluşturuyor.

Google’ın birinci jeotermal güç projesi çalışıyor

Fervo, Nevada’daki tesisinde 2.000 metrelik tabanı deldi ve akabinde sıcak rezervuarın daha fazla kısmına ulaşmak için kuyuyu yatay olarak genişletti. Kayadaki çatlakları kesiştirmek için ikinci bir yatay kuyu açıldı. Şirket, birinci kuyudan kırıklardan geçerek ikinci kuyuya soğuk su pompalıyor. Su etraftaki kayalardan ısıyı emiyor. Bu, buhar üretmek için kullanılıyor ve bu da CFE üretiyor

Google, EGS’nin pak bir güç tahlili olarak benimsenmesini hızlandırmak için çalıştığını söylüyor. Bu gayeyle yakın vakitte jeotermal gücün global gelişimini sınırlayan manileri ortadan kaldırmaya odaklanan kar maksadı gütmeyen bir kuruluş olan Project InnerSpace ile işbirliği yaptı.