Bu da oldu! Kas ve tendonlardan oluşan gerçekçi insan eli bastılar!

Bu da oldu! Kas ve tendonlardan oluşan gerçekçi insan eli bastılar!

İlk defa kemikler, bağlar ve tendonlarla tamamlanmış bir robot eli bastılar; bu, 3D baskı teknolojisinde büyük bir ilerlemeyi temsil ediyor. Nature’da yayınlanan bir araştırma mecmuasında belirtildiği üzere, elin çeşitli kısımlarının birebir anda basıldığını ve sonradan bir ortaya getirilmediğini belirtmekte yarar var.

Robotik elin çeşitli parçalarının her biri, 3D yazıcıların tek seferde “elastik niteliklere sahip özel plastikler” oluşturmasına imkan tanıyan yeni bir lazer tarama tekniği kullanılarak, değişen yumuşaklık ve sertlikteki farklı polimerlerden yapıldı. Bu açıkça süratli hareket eden protez alanında ve tıpkı vakitte yumuşak robotik yapıların üretimini gerektiren rastgele bir alanda yeni olasılıkların önünü açıyor.

Temel olarak Inkbit’teki araştırmacılar, yavaş sertleşen plastikleri 3D olarak basmak için bir formül geliştirdiler, teknoloji daha evvel yalnızca süratli sertleşen plastikler basabiliyordu. Bu hibrit baskı usulü daha fazla dayanıklılık ve gelişmiş elastik özellikler üzere avantajlar sunuyor. Teknoloji tıpkı vakitte üstte bahsedilen robotik elde görüldüğü üzere doğayı daha gerçek bir biçimde taklit etmemize de imkan tanıyor.

Bu da oldu! Kas ve tendonlardan oluşan gerçekçi insan eli bastılar!

Bu ilerleme şimdilik katman katman baskı yapıyor lakin entegre bir tarayıcı, sisteme bir sonraki gereç tipine geçmesini söylemeden evvel yüzeyi düzensizliklere karşı daima olarak denetim ediyor. Ek olarak, ekstruder ve kazıyıcı, yavaş sertleşen polimerlerin kullanımına müsaade verecek formda güncellendi. Çeşitli sanayilere uygun eşsiz objeler oluşturmak için sertlikte ince ayar yapılabilir.

MIT’e bağlı startup Inkbit, bu teknolojinin geliştirilmesine yardımcı oldu ve şimdiden bundan nasıl para kazanılacağını düşünmeye başladı. Şirket yakında bu yeni üretilen yazıcıları üreticilere satmaya başlayacak lakin birebir vakitte teknolojiyi kullanan karmaşık 3D baskılı nesneleri daha küçük kuruluşlara da satacak.