Artık Instagram hesabınızı silmeden Threads profilinizi silebilirsiniz

Artık Instagram hesabınızı silmeden Threads profilinizi silebilirsiniz

Uygulamanın üst seviye yöneticisi Adam Mosseri, bir güncellemede, Threads kullanıcılarının artık uygulamadaki hesaplarını Instagram’larını da silmeden silebileceklerini söyledi.

Kullanıcılar profillerini Threads uygulamasından Ayarlar -> Hesap -> Profili sil yahut devre dışı bırak yoluyla kaldırabilirler.

Bu değişiklik, Threads kullanıcıları ortasında uzun vakittir talep edilen bir özellikti; bunların birçok, Instagram hesaplarını da silmeden Threads profillerini kapatamamaktan ötürü hayal kırıklığına uğramıştı. Güncelleme, Meta’nın, Threads kullanıcılarının gönderilerinin Instagram ve Facebook’un ana akışlarında tanıtılmasını engellemesine imkan tanıyan öteki bir ayar değişikliği getirmesinden kısa bir mühlet sonra geldi.

Artık Instagram hesabınızı silmeden Threads profilinizi silebilirsiniz

Değişikliklere karşın Instagram ve Threads hala birbirine çok yakın bir biçimde bağlı. Threads’e katılmak için bir Instagram hesabı gerekiyor ve uygulamanın tek iletileşme özelliği Instagram’ın gelen kutusuna bağlı. Threads ayrıyeten teklifler ve öbür özellikler için kullanıcıların Instagram varlığından da yararlanıyor.

Meta’nın iki hizmeti büsbütün ayırması pek mümkün olmasa da, Threads’in sonunda daha bağımsız hale gelebileceğini ummak için nedenler var. Meta, Threads’i, Mastodon’a ve federal cihandaki başka hizmetlere güç sağlayan açık kaynak protokolü olan ActivityPub ile uyumlu hale getirmeyi planladığını açıkladı. Şirket bunun nasıl çalışacağına dair pek bir şey paylaşmadı lakin entegrasyon, toplumsal medya kullanıcılarına Instagram’dan uzak durmayı tercih etseler bile Threads içeriğiyle etkileşim kurmanın yeni yollarını sunacak.