Apple'ın yeni patenti sürüş teknolojisinde dönüm noktası olabilir

Apple’ın yeni patenti sürüş teknolojisinde dönüm noktası olabilir

Teknoloji devi Apple, otomotiv dünyasına adım atmaya hazırlanıyor. 2026 yılında piyasaya sürülmesi planlanan araç projesi, bilhassa “Özelleştirilebilir Sistem” başlıklı yeni patent müracaatıyla dikkat çekiyor. Apple, bu sistemle şahsileştirilmiş bir sürüş tecrübesi vaat ediyor. Yüz tanıma, parmak izi ve ses biyometrisi üzere kullanıcı bilgilerini kullanarak güvenliği en üst seviyeye çıkarmayı ve yolcuların pozisyonlarına nazaran şahsileştirilmiş konfor ayarları sunmayı hedefliyor. Koltuk ayarlarından medya ve iklim denetimine kadar birçok özelliği kişiselleştiren bu yenilik, ayrıyeten yolcuların araçta unuttukları eşya, aygıt yahut evcil hayvanları hatırlatma üzere işlevler da içeriyor.

Apple’ın yeni patenti sürüş teknolojisinde dönüm noktası olabilir

Apple’ın araba dalındaki ilerleyişi Huawei ve Xiaomi üzere rakiplerine nazaran daha yavaş olsa da, bu patent, akıllı araç geliştirme konusundaki kararlılıklarının bir göstergesi. Fakat, patentlenen teknolojilerin her vakit tüketici eserlerine dönüşmediğini akılda tutmak gerekiyor.

Geçen yıl akıllı bir sunroof için alınan patent de Apple’ın elektrikli araç projesinde kaydedilen ilerlemeye işaret ediyor. Lakin, Apple Car projesi kimi aksaklıklarla karşılaştı ve kimileri projenin 2026 yılına kadar ertelenebileceğini öne sürdü. Analist Ming-Chi Kuo, Apple’ın otomotiv pazarında daha güçlü bir varlık kurmak için şirket alımlarını düşünebileceğini belirtti. Belirsizliklere ve mümkün gecikmelere karşın, Apple’ın otomotiv dalına girişi büyük bir beklenti yaratmaya devam ediyor.