Google, yapay zekayı dünya genelinde kullanıma sunuyor

Google, yapay zekayı dünya genelinde kullanıma sunuyor

Google’ın yapay zeka takviyeli arama hizmeti SGE (Search Generative Experience), artık 120’den fazla yeni ülke ve bölgede kullanıma sunuldu. Başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmete giren ve daha sonra Hindistan ve Japonya’ya açılan SGE’nin en son genişlemesiyle birlikte Meksika, Brezilya, Güney Kore, Endonezya, Nijerya, Kenya ve Güney Afrika da dahil olmak üzere geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşıldı. Desteklenen tüm ülke ve bölgelerin listesine Google’ın web sitesinden ulaşılabiliyor.

Masaüstünde Chrome üzerinden SGE’yi aktifleştirmek isteyen kullanıcılar, Google’ın Arama Laboratuvarları kısmını ziyaret edebilirler. Google uygulaması üzerinden Android ve iOS’ta SGE erişimi ise gelecek hafta prestijiyle mümkün hale gelecek.

Google, yapay zekayı dünya genelinde kullanıma sunuyor

Daha fazla kullanıcıya hitap edecek biçimde İspanyolca, Portekizce, Korece ve Endonezce lisanlarının eklenmesiyle SGE, bu lisanları konuşan kullanıcılara da kendi ana lisanlarında hizmet vermeye başladı. Ayrıyeten, Google kullanıcıların arama sonuç sayfalarından direkt takip soruları sormasına ve evvelki soruları ve arama sonuçlarını, arama reklamları da dahil olmak üzere gösteren özel bir reklam alanına erişim sağlamalarına imkan tanıyan yeni özellikler de ekledi. Bu özellikler önümüzdeki haftalarda, birinci olarak ABD’deki İngilizce kullanıcılar için yayınlanacak.

Google ayrıyeten, muhakkak sözlerin birden fazla anlamı olduğunda kullanıcıların istedikleri spesifik manası belirleyebilmeleri için yeni yapay zeka dayanaklı çeviri özellikleri üzerinde çalışıyor. Bu özellik birinci olarak ABD’de İngilizceden İspanyolcaya çeviriler için başlatılacak, ileride daha fazla ülke ve lisan için dayanak sunulacak.

Son olarak, kodlama ve sıhhatle ilgili muhakkak aramalarda birtakım sözler öne çıkarılıyor. Kullanıcılar bu sözlerin üzerine geldiklerinde, tarifinin ön izlemesini yahut ilgili görselleri görebilecekler. Bu özellik, önümüzdeki ay boyunca İngilizce olarak ABD’de kullanıma sunulacak.