Apple'ın performansı yatırımcıları endişelendirdi

Apple’ın performansı yatırımcıları endişelendirdi

Apple Inc.’nin payları, tatil çeyreğine ait satış kestirimlerinin Wall Street beklentilerini karşılamaması nedeniyle, sonrasında yüzde 3 düşüş yaşadı. Bilhassa iPad ve giyilebilir teknoloji eserlerindeki zayıf talep, şirketin piyasa konumuyla ilgili telaşlara yol açtı.

CEO Tim Cook ise, şirketin Çin’deki muvaffakiyetini vurgulayarak tasaları hafifletmeye çalıştı. Huawei üzere lokal rakiplerle rekabet eden şirket, Çin’de yeni iPhone 15 modelleri ile muvaffakiyet sağladı. Mali dördüncü çeyrekte Apple’ın Çin’deki gelirleri yüzde 2,5 düşse de, döviz kurları hesaba katıldığında bu düşüş büyümeye dönüştü.

Finansal Yönetici Luca Maestri’nin mevcut çeyrekteki satışların geçen yılın sayılarına emsal olacağını açıklaması, Wall Street’in yüzde 4,97 artış ve 122.98 milyar dolarlık optimist varsayımının gerisinde kaldı.

Tüm zorluklara karşın Apple, iPhone satışlarındaki artış ve servis gelirlerindeki 1 milyar dolarlık artışla, mali dördüncü çeyrekte beklentileri aştı. Satışlar yaklaşık 89.50 milyar dolar ile 89.28 milyar dolarlık varsayımları az da olsa geçti. Lakin iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinin tedarik ezaları, şirket için bir zorluk olarak kaldı.

Apple’ın performansı yatırımcıları endişelendirdi

Çin’deki satışlar, geçen yılın tıpkı çeyreğine nazaran 15.47 milyar dolardan 15.08 milyar dolara düştü. Cook, Çin anakarasında iPhone satışlarıyla ilgili olumlu eğilimlerden bahsetti ve kentsel Çin’deki en güzel beş akıllı telefonun dördünün Apple markası olduğunu belirtti.

Rosenblatt Securities ve DA Davidson analistleri, Apple’ın durumunu “yavaş ilerleyen ve zorluklarla karşılaşan devasa bir zırhlı gemi” olarak tanımladılar. Bu zorluklar, Apple’ın yeni eseri Vision Pro’nun beklenen durağan başlangıcıyla daha da arttı.

Buna karşın Apple, Aralık çeyreği için iPhone satışlarında yıllık büyüme öngörüyor. Şirket, gelirlerdeki düşüşle başa çıkarken, gelecekteki büyüme için eser yelpazesini tekrar icat etme uğraşını sürdürüyor.

Apple’ın piyasa kıymeti 2.74 trilyon dolar ve yüksek Fiyat/Kazanç Oranı 28.97 üzere sayılarla, yatırımcıların şirketin potansiyeline duyduğu inancı yansıtıyor. Ayrıyeten, Apple idaresi, pay geri alımında agresif davranarak ve 12 yıldır aralıksız dividant ödemelerini sürdürerek, şiddetli ekonomik vakitlerde finansal istikrarını ve varlıklarından yarar elde etme verimliliğini vurguluyor.