Apple'a mağaza dışından uygulama yüklemek mümkün hale geliyor

Apple’a mağaza dışından uygulama yüklemek mümkün hale geliyor

Apple, dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak ekonomik gücünü pek çok ülkeyi aşarak gösteriyor. Lakin bu, teknoloji devini düzenlemelere ve kontrole tabi tutmaktan muaf tutmuyor. Örneğin, geçen yıl Avrupa Birliği’nin bir kararı sonrasında Apple, iPhone 15 serisinde Lightning portunu bırakarak USB-C portuna geçiş yaptı. Artık ise, AB’nin öbür bir tesiriyle, şirket değerli bir duruşundan vazgeçiyor. Gelecek yıldan itibaren iPhone’larda APK evraklarını yüklemek mümkün olacak.

Apple’ın App Store inhisarının zorlanması, AB kararıyla yeni kurallar getiriyor. Android kullanıcısıysanız, Google Play Store dışında APK belgelerini indirerek uygulama yüklemiş olabilirsiniz. Lakin iPhone kullanıcıları için durum bu kadar kolay değil; onlar her vakit Apple’ın kurallarına bağlı ve App Store dışında bir alternatifleri yok. Lakin yakında iPhone’larda APK yüklemek gerçek olacak.

“iPhone’a APK yüklemek” derken, tanıdık bir terim kullanıyoruz. Lakin APK, Android Paket Kiti manasına gelir ve bilhassa Android platformuna mahsus bir evrak cinsidir. Teknik olarak, iPhone’lara APK yüklemek mümkün değil. iOS’un APK muadili IPA’dır, yani iOS uygulamalarını dağıtmak için kullanılan bir belge formatı. APK’lar üzere, IPA’lar da uygulamanın kodunu, görsellerini ve öteki kaynaklarını içerir.

Apple’a mağaza dışından uygulama yüklemek mümkün hale geliyor

Resmi uygulama mağazası dışında uygulama yüklemeye “sideloading” denir. Avrupa Birliği tarafından 1 Kasım 2022’de yürürlüğe konan Dijital Pazarlar Yasası, Apple kullanıcılarının “iPhone’a APK yükleme” olarak isimlendirilen hareketi gerçekleştirmelerini sağlıyor. Pekala, bu ne vakit gerçekleşecek?

Yasa zati yürürlükte olduğundan, Apple artık bunu uygulamakla yükümlü. Lakin şirket, sistemlerinin şimdi hazır olmadığını belirterek ek müddet talep etti. AB, bu talebi kabul etti, lakin özelliğin en geç 2024’te iOS 17.2 güncellemesinde sunulması koşuluyla.

Elbette, Apple Avrupa Birliği’nin kurallarına uymama seçeneğine sahip. Fakat, bu durumda şirketin küresel gelirinin %20’sine kadar cezalarla karşı karşıya kalabilir. Bu cezaları ödememesi durumunda, Avrupa’da satış yasağı üzere yaptırımlarla karşılaşabilir. Bu nedenle Apple’ın öteki seçeneği yok. Pekala, Apple neden sideloading’e karşı?

Apple’ın App Store ekonomisindeki değişiklikler değerli bir faktör olabilir. Şirket, güvenlik açıkları olabileceğini argüman ederek bu duruşunu savunabilir; iPhone’ların kapalı sistem tasarımı sayesinde Android’den daha inançlı olduğunu öne sürebilir. Fakat herkes dış kaynaklardan uygulama yüklemeye başlarsa, bu durum değişebilir. Lakin gerçek biraz farklı.

Teknoloji devi şu anda App Store’daki tüm uygulamaların karlarının %15 ila %30’una kurul alıyor. Bir oyunda elmas satın alırsanız yahut bir hizmete abone olursanız, bir kısmı Apple’a gidiyor. Artık, uygulama geliştiricileri bu durumu değiştirebilir ve kelamda “Apple Vergisi”nden kaçınabilir. Lakin, korsan yüklemelere açılan kapı, uygulama geliştiricileri için işleri karmaşıklaştırabilir.

Apple ve App Store geliştiricileri için gelecek ne getirecek şimdi bilinmeyen. Yeniden de, iPhone’lara APK yüklemenin mümkün olması, bu belirsizlikler ortasında kullanıcılar için olumlu bir gelişme.