Apple kendi modemini üretmekten vazgeçiyor! Beceremediler!

Apple kendi modemini üretmekten vazgeçiyor! Beceremediler!

Tedarik zinciri kaynaklarına atıfta bulunan forum kullanıcısı, iPhone üreticisinin projeyi büsbütün kapatmaya hazırlandığını belirtiyor. Son raporlar, Apple’ın yıllarca süren yatırımlara ve yetenek kazanımına karşın kendi modem çipini yaratmakta zorlandığını ve şirketin akıllı telefon modemleri konusunda Qualcomm üzere öteki çip üreticilerine bağımlı kaldığını öne sürüyordu.

Naver’de paylaşılan gönderide kullanıcı, Cupertino şirketinin “birkaç yıldır kendi bünyesinde geliştirmekte olduğu 5G modem geliştirme departmanına ve işçisine devam eden yatırımını sona erdirmeye başladığını” belirtiyor.

Gönderide, şirketin söylentilere nazaran 4. jenerasyon iPhone SE modeli için kendi modem çipini tasarlama gayretlerinin başarısız olduğu ve “tamamen temizlenmesinin beklendiği” belirtiliyor. Gönderide öne sürülen argümanlar, tıpkı bilgiyi Japon bir kaynaktan aldığını argüman eden X ihbarcısı Revegnus (@Tech_Reve) tarafından da doğrulandı.

Apple kendi modemini üretmekten vazgeçiyor! Beceremediler!

Bu ayın başındaki raporlar, Apple’ın kendi 5G modem çipini bir akıllı telefona getirme planlarının 2025’in sonuna yahut 2026’nın başına kadar gerçekleşmesinin pek mümkün olmadığını belirtmişti. Bloomberg raporu, Apple’ın Qualcomm ile olan mutabakatını yenileyerek Qualcomm’un modemlerini de dahil etmesinden aylar sonra geldi.

Apple’ın 2019 yılında Intel’in modem ünitesini 1 milyar dolara muvaffakiyetle satın almasına ve şirketin bir yıl sonra başlayan çip geliştirme gayretlerine karşın raporda, Apple’ın kendi modemini tasarlama teşebbüsünün yıllar içinde birçok maniyle karşılaştığı belirtildi.