Apple Samsung'la ortayı kapatıyor

Apple Samsung’la ortayı kapatıyor

Samsung, taşınabilir dünyasının tepesindeki yerini korumak için Galaxy S24 serisine büyük umutlar bağlamış durumda. Güney Koreli teknoloji devinin bu seriden beklentisi yüksek; varsayımlara nazaran aygıt, önümüzdeki yıl 17 Ocak’ta tanıtılacak ve piyasaya sürülecek. Her yıl olduğu üzere, bu seride de en âlâ özellikleri bir ortaya getirme planları var. Samsung’un savı ise S24 serisinin, evvelki modellerden yüzde 10 daha fazla, yaklaşık 35 milyon adet satış yapacağı istikametinde.

Bu beklentinin gerisinde yatan nedenlerden biri, Samsung’un sunacağı eşsiz özellikler. Çünkü Android cephesindeki rekabet, birçok markanın benzeri bileşenler kullanmasıyla hayli kızışık. Örneğin birkaç amiral gemisi telefonunu yan yana koyduğunuzda işlemci, RAM ve kamera sensörleri üzere birçok ortak noktayı görebilirsiniz. Samsung ise Galaxy S24 serisinde, bilhassa “Zoom Anyplace” ve “E2E AI Remosaic” üzere özelliklerle fark yaratmayı hedefliyor.

Apple Samsung’la ortayı kapatıyor

Ancak Samsung’un başarılı olup olmayacağı bir soru işareti. Zira kullanıcılar benzeri özelliklere sahip daha uygun fiyatlı Xiaomi, OnePlus ve Honor üzere rakiplere yönelebiliyor. Google Pixel 8‘deki üzere yapay zekanın telefonlara entegre edilmesi ve daha şahsileştirilmiş tecrübeler sunması, Samsung’un da Bard ve ChatGPT üzere özelliklerle kullanıcı ilgisini çekmeyi planladığını gösteriyor.

Yine de bu çeşit entegrasyonların kullanıcıları yeni bir telefon almaya itip itmeyeceği belirsizliğini koruyor. Apple’ın durumu ise biraz farklı; 2024 için 250 milyon ünite üretim ve satış hedefleyen Apple’a karşı, Samsung’un 253 milyonluk bir amacı var. Fakat, Apple’ın satışlarının neredeyse tamamı en yeni iPhone 15 ailesinden gelirken, Samsung için durum bu türlü değil. Bu durum, Samsung’un dünya çapında en çok satan smartphone üreticisi unvanını kaybetme riski taşıdığını da gösteriyor.

Bütün bu faktörleri göz önünde bulundurduğumuzda, yapay zekanın Samsung’un bu güç durumdan çıkışını sağlayıp sağlayamayacağı şimdi net değil. Lakin şu bir gerçek ki, şayet Samsung stratejisini değiştirmezse, liderliğini muhafazası giderek zorlaşacak.