Çin'den ABD yaptırımlarına karşı büyük hamle!

Çin’den ABD yaptırımlarına karşı büyük hamle!

Çin’in teknolojik özerklik uğraşlarında dönüm noktası olan bir gelişme olarak, Hefei merkezli yarı iletken teşebbüsü Changxin Xinqiao Memory Technologies’in son finansman çeşidinde 5,4 milyar ABD doları topladığı haberini aldık. Bu fonlar, Çin Entegre Devre Sanayi Yatırım Fonu Faz II dahil olmak üzere hükümet takviyeli yatırımcılardan sağlandı, bu da Pekin’in yarı iletken sanayisinde atılım yapma ve ABD yaptırımlarına karşı koyma taahhüdünün altını çizdi.

2021’de kurulan Changxin Xinqiao, genel müdür dahil Çin’in önde gelen DRAM çip üreticisi Changxin Memory Technologies ile ana hissedarları paylaşıyor. Yapılan bu yatırım, Beijing’in ülkenin yarı iletken kesimini güçlendirmeye ve Micron Technology ile Samsung Electronics üzere global devlerle rekabet etmeye yönelik kararlılığını gösteriyor. Changxin Memory Technologies, şirketi 14,5 milyar ABD dolarından fazla bir pahaya sahip olabilecek bir halka arz için planlar yapmaya hazırlanıyor.

Çin’den ABD yaptırımlarına karşı büyük hamle!

Bu stratejik yatırım, ABD’nin ileri seviye çip teknolojilerine erişimi kısıtlama gayretlerinin ortasında ivme kazanan Çin’in yarı iletken sanayisine olan geniş çaplı odaklanmasına uygun düşüyor. Daha evvel Huawei Technologies üzere şirketler, Ağustos ayında Çin’in önde gelen çip üreticisi Semiconductor Manufacturing International tarafından üretilen silikon içeren bir 5G telefon piyasaya sürerek muvaffakiyet göstermişti.

Çin’in yarı iletken finansman teşebbüslerinin öncüsü, Big Fund olarak da bilinen China Integrated Circuit Industry Investment Fund’dur. 2014 yılında kurulan Big Fund, toplam 45 milyar ABD doları büyüklüğünde kaynak çekti ve ortalarında ABD tarafından kara listeye alınan Yangtze Memory Technologies üzere birçok şirkete dayanak verdi. Yolsuzluk soruşturması nedeniyle zorluklar yaşasa da Big Fund, 2023 yılında finansman faaliyetlerini artırarak, Changxin Xinqiao Memory Technologies’e sağlanan değerli dayanağı de içeren çok sayıda yatırım yaptı.

Son fonlama, Çin’in yarı iletken harikalığına ulaşma, yerli yeniliği teşvik etme ve teknolojik bağımsızlık arayışında yabancı teknolojilere olan bağımlılığı azaltma konusundaki kararlılığını vurguluyor.