Apple ile Hindistan'ın ortası mı açılıyor?

Apple ile Hindistan’ın ortası mı açılıyor?

Hindistan’da muhalefet partisi üyesi kimi siyasetçiler, Apple’dan, hesaplarının devlet dayanaklı saldırganlar tarafından amaç alındığına dair ikaz e-postaları aldıklarını belirtiyor. Bu durum, Hindistan’ın siyasi arenası içerisinde büyük bir tartışma yarattı. Muhalefet partisi üyesi olan siyasetçi Mahua Moitra, aldığı Apple ihtarını toplumsal medya hesabında paylaştı ve bu akınların ardında hükümetin olduğunu ima eden bir bildiri yayınladı.

Hindistan’da devlet dayanaklı siber saldırılar ve nezaret konusunda kaygı duyulması için geçerli sebepler bulunmaktadır. 2021 yılında, Hindistanlı gazetecilerin ve siyasetçilerin telefon numaralarının, NSO Kümesi’nin Pegasus casus yazılımı tarafından amaç alındığı ortaya çıktı. Muhalefet, bu nezaretin derecesi göz önüne alındığında hükümetin bu durumla bağlantılı olabileceğini öne sürdü.

Apple ile Hindistan’ın ortası mı açılıyor?

Teknoloji Bakanı Ashwini Vaishnaw, Hindistan’ın Pegasus’a erişiminin olduğunu inkar etmedi lakin tüm listelenen numaraların tehlikede olmadığını belirtti. Ayrıyeten, Hindistan maddelerinin bağlantının yasal olarak dinlenmesine müsaade verdiğini, bu nedenle durumun karmaşık olduğunu söz etti.

Vaishnaw, Apple’ın verdiği ikazları eleştirdi ve bu bilgilerin belgisiz ve spesifik olmadığını vurguladı. Apple’ın bu devlet takviyeli atak ihtarlarına neyin sebep olduğunu yalnızca Apple’ın bildiğini ve şirketin bu bilgileri açıklamayı reddettiğini belirtti. Şirket, bu tıp bilgilerin açıklanmasının, saldırganların taktiklerini değiştirip, gelecekteki algılamalardan kaçınmalarına yardımcı olabileceğini savundu.