ABD'nin yasakları dev teknoloji şirketini kötü vurdu

ABD’nin yasakları dev teknoloji şirketini kötü vurdu

Nvidia, tanınmış Amerikan çip üreticisi olarak büyük bir darbe aldı. Şirketin payları, kıymetli Çinli teknoloji devlerinden 5 milyar dolara kadar ileri çip siparişlerini iptal etmek zorunda kalabileceği bir Wall Street Journal raporunun akabinde yaklaşık yüzde 5 düştü. Bu düşüşle birlikte, Nvidia’nın pay senedi fiyatı 392,30 dolar düzeyine gerileyerek yüzde 4,7’lik bir azalış yaşadı ve haziran ortasından bu yana en düşük düzeyini gördü. Evvelki devirde Nvidia’nın payları, Nasdaq endeksinin bu yılki yüzde 22’lik artışının gerisindeydi. Fakat 31 Ağustos’ta 493,55 dolar olan tepe kapanış fiyatından bu yana yüzde 20 kadar geriledi. Bu ihracat kısıtlamalarının global teknoloji sanayisinde yarattığı şok dalgaları nedeniyle piyasa uzmanları ve yatırımcılar durumu yakından izliyor.

Geçen hafta Nvidia, Alibaba Group Holding, ByteDance ve Baidu üzere öne çıkan Çinli şirketlere gelecek yıl teslim edilmesi planlanan AI çip siparişlerinin, ABD Ticaret Bakanlığı tarafından getirilen en son ihracat kısıtlamalarına tabi olduğunu belirten bir bildirim aldı. Bu kısıtlamalar, Nvidia’nın iş operasyonları için çabucak somut sonuçlara sahip. Şirket, bu yıl için Çin’e ileri AI çiplerinin teslimatını tamamlamıştı ve kasım ortasında yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesinden evvel 2024 siparişlerini hızlandırmakta. Lakin ABD hükümeti, yüksek son teknoloji çiplerine, Çin’e yapılan satışlar da dahil olmak üzere, ihracat sınırlamalarının derhal yürürlüğe girdiğini Nvidia’ya bildirdi. Sonuç olarak, Nvidia artık Çin’e ileri çipler için milyarlarca dolar kıymetinde siparişleri iptal etme zorluğuyla karşı karşıya.

ABD’nin yasakları dev teknoloji şirketini kötü vurdu

Bu durum, yalnızca Nvidia için değil, tıpkı vakitte Çinli teknoloji şirketleri için kritik AI kaynakları için de geniş kapsamlı sonuçlara sahip. Önümüzdeki yıl için önde gelen Çinli firmalardan gelen siparişler 5 milyar doları aştı, bu da teknoloji devinin gelir varsayımları için değerli bir darbe oldu.

ABD’nin ileri teknolojiye erişimini sınırlama eforlarının bir modülü olarak AI çiplerine yeni ihracat denetimleri, Biden idaresinin Çin’in askeri ve siber savaş yeteneklerindeki ilerlemesini sınırlama maksadını taşımakta. Bu hareket, ABD ile Çin ortasındaki süregelen gerginlikleri vurguluyor ve çok uluslu çip üreticileri ortasındaki rekabeti daha da şiddetlendiriyor. Bu yüksek riskli teknoloji sanayisi savaşında daha fazla gelişmeyi beklerken durum daima değişiyor.