AI içeriklerine telif hakkı, istifaları da beraberinde getirdi

AI içeriklerine telif hakkı, istifaları da beraberinde getirdi

Stability AI’nin sesten sorumlu lider yardımcısı Ed Newton-Rex, Music Business’taki bir köşe yazısında, telif hakkıyla korunan içerik kullanan yapay zeka modellerini eğitmenin “adil kullanım” olarak nitelendirilmediğine inanması nedeniyle istifa ettiğini yazdı. Yakın vakitte sesini taklit etmek için yapay zeka kullanan viral TikTok müziğine karşı çıkan Bad Bunny üzere sanatkarların ortasına katılacak.

Bu ortada yapay zeka şirketleri adil kullanımı (izin istemeden yahut tazminat ödemeden telif hakkıyla korunan malzemelerle eğitim modellerini) istikrarlı bir formda destekledi ve Newton-Rex’in kararı normdan eşsiz bir değişikliğe işaret ediyor. Newton-Rex, kamuya açık istifa mektubunda, Stability AI’nin kimi rakiplerinden daha “incelikli bir görüşe” sahip olduğuna inandığını açıkladı. Lakin şirketin Amerika Birleşik Devletleri Telif Hakkı Ofisi’ne sunduğu, yapay zeka geliştirmenin adil kullanım kapsamına girmesi gerektiğini savunan son sunumuyla ilgili bir sorunu vardı.

AI içeriklerine telif hakkı, istifaları da beraberinde getirdi

Newton-Rex, yapıtları yayınlanmış bir klasik bestekar ve 2012 yılında yapay zeka kullanarak müzik üreten Jukedeck’i kurmuştu. Şirket 2019’da Jukedeck’i satın aldıktan sonra TikTok’un şirket içi yapay zeka laboratuvarının eser müdürü oldu ve akabinde Kasım 2022’de Stability AI’ye katılmadan evvel Voicey’de (Snap tarafından satın alındı) çalıştı.

İronik bir halde, yapay zeka tarafından üretilen çalışmaları müdafaaya yönelik (henüz başarısız olan) bir efor da mevcut. Ağustos ayında bir yargıç, ABD Telif Hakkı Ofisi’nin yapay zeka tarafından üretilen sanatın telif hakkıyla korunamayacağı tarafındaki kararını onadı ve “İnsan müellifliği telif hakkının temel şartıdır” dedi.