Yetişkinlerin onda üçü haberlerini hala Facebook'tan alıyor

Yetişkinlerin onda üçü haberlerini hala Facebook’tan alıyor

Her ne kadar Facebook geçen yıl kullanıcılarına haberlere kolay erişim sağlamaktan uzaklaşmış olsa da görünüşe nazaran hala ABD’deki aktüel olaylar için bir kaynak olmaya devam ediyor. Pew Research’e nazaran ülkedeki her on yetişkinden üçü hala sistemli olarak haberlerini Facebook’tan alıyor; Facebook, merkezin araştırmasına nazaran başka tüm toplumsal medya sitelerini geride bırakmış durumda. Listenin ikinci sırasında YouTube geliyor; ABD’li yetişkinlerin %26’sı haberleri görüntü sitesinden alıyor, Instagram ise %16 ile üçüncü sırada yer alıyor. Haber kelam konusu olduğunda birinci üçü kadar tanınan olmasa da TikTok (%14), X (%12) ve Reddit (%8) birebir vakitte ABD halkı için haber kaynağı vazifesi görüyor.

Bir yıl evvel Meta’nın artık yayıncılara içeriklerini Facebook’un Haber Sekmesinde yayınlamaları için ödeme yapmayacağı bildirildiğinde bir sözcü, “çoğu insan Facebook’a haber almak için gelmiyor” demişti.

Yetişkinlerin onda üçü haberlerini hala Facebook’tan alıyor

Ancak araştırmaya nazaran kullanıcıların %43’ü haberlerini hala platformdan tertipli olarak alıyor. Bu oran 2020’de %53 ‘tü. Bu ortada, TikTok kullanıcılarının %43’ü de Facebook’tan haber aldıklarını söylüyor. Fakat çalışmadaki tüm toplumsal ağlar ortasında X, haber almak için web sitesine giden en yüksek kullanıcı yüzdesine (%53) sahip.

Araştırmaya katılanlara nazaran erkekler aktüel olaylardan haberdar olmak için çoğunlukla Reddit’e güveniyor, akabinde Twitter ve YouTube geliyor. Bu ortada bayanlar en çok Nextdoor’dan gelen haberleri takip ediyor, bunu Facebook ve Instagram takip ediyor. Sonuç olarak, pek çok insan en son olayları ve ortaya çıktıkça yeni bilgileri okumak için hala toplumsal medya web sitelerine bakıyor. Bu şirketlerin, artık haberlere odaklanmamaya karar verseler bile, platformlarındaki yanlış bilgilerin yayılmasını yakından takip etmeleri gerekecek.