ABD'den yapay zeka tehdidine karşı yeni bir adım daha geldi

ABD’den yapay zeka tehdidine karşı yeni bir adım daha geldi

Başkan Joe Biden’ın yapay zeka gelişimiyle ilgili olarak federal hükümete yine misyon veren kapsamlı bir idari buyruğu açıklamasından yalnızca birkaç gün sonra, Lider Yardımcısı Kamala Harris salı günü Birleşik Krallık Yapay Zeka Güvenlik Doruğu’nda idarenin üstlendiği yarım düzine makine tahsili teşebbüsünü daha duyurdu. Öne çıkanlar ortasında: Amerika Birleşik Devletleri Yapay Zeka Güvenliği Enstitüsü’nün kurulması, federal hükümetin yapay zeka kullanımına ait siyaset kılavuzu taslağının birinci yayınlanması ve ortaya çıkan teknoloji için sorumlu askeri uygulamalara ait bir bildiri yer alıyor.

Bu gayeyle Harris Beyaz Saray’ın Ticaret Bakanlığı ile işbirliği içinde NIST bünyesinde Amerika Birleşik Devletleri Yapay Zeka Güvenlik Enstitüsü’nü (ABD AISI) kurduğunu duyurdu. Enstitü potansiyel olarak tehlikeli yapay zeka sistemlerini test etmek ve pahalandırmak için tüm yönergelerin, kıyaslama testlerinin, en âlâ uygulamaların ve benzerlerinin fiilen oluşturulmasından ve yayınlanmasından sorumlu olacak.

ABD’den yapay zeka tehdidine karşı yeni bir adım daha geldi

Bu testler Başkan Biden’ın EO’sunda bahsettiği kırmızı grup tatbikatlarını da içerebilir. AISI ayrıyeten, oluşturulan içeriğin belirlenmesi, canlı kaydedilen içeriğin doğrulanması, yapay zeka kaynaklı ayrımcılığın azaltılması ve kullanımında şeffaflığın sağlanması da dahil olmak üzere yasa yapıcılara ve yasa uygulayıcılara yapay zeka ile ilgili çok çeşitli hususlarda teknik rehberlik sağlamakla görevlendirilecek.

Ek olarak, İdare ve Bütçe Ofisi (OMB), bu haftanın sonlarında idarenin hükümetin yapay zeka kullanımına ait birinci siyaset kılavuzu taslağını kamuoyunun yorumuna açıklayacak. Üzerine inşa edildiği Yapay Zeka Hakları Bildirgesi Taslağı üzere, siyaset kılavuzu taslağı da ulusal hükümetin şeffaflığı korurken ve federal çalışanları artan nezaret ve işten çıkarmalardan korurken “sorumlu yapay zeka inovasyonunu ilerletmek” için atabileceği adımları ana çizgileriyle belirtiyor. Bu taslak kılavuz, sonunda ulaşım, göç, sıhhat ve eğitim de dahil olmak üzere geniş bir kamu bölümü uygulamalarında yapay zekanın kullanımına yönelik güvenlik tedbirleri oluşturmak için kullanılacak.