Yepyeni iPhone SE ve İkinci Jenerasyon iPad Pro 12.9 artık 'vintage'

Yepyeni iPhone SE ve İkinci Jenerasyon iPad Pro 12.9 artık ‘vintage’

Apple, iki aygıtını resmi olarak vintage ve eskimiş eserler listesine ekledi. Bunlar; 2016 yılında piyasaya sürülen özgün iPhone SE ve ikinci jenerasyon iPad Pro 12.9. Apple, piyasadan çekildikten beş yıl fakat yedi yıldan az bir müddet geçmiş aygıtları vintage olarak kabul ediyor. Orjinal iPhone SE, 2018 yılına kadar satıldı. Ekim ayında, Apple Watch Seri 1 vintage olarak sınıflandırıldı.

Apple’ın vintage ve eskimiş etiketleri hayli farklı. iPhone SE ve iPad Pro 12.9’un vintage kategorisine girmesi, bu aygıtların şimdi eskimiş olmadığını fakat resmi dayanak için uygun olmayabileceğini gösteriyor.

Orijinal iPhone SE ve İkinci Jenerasyon iPad Pro 12.9 artık ‘vintage’

Cihazların tamiri, yedek kesim bulunabilirliğine bağlı olacak. Telefon ve tablet yedi yıl dolduğunda, eskimiş olarak etiketlenecek ve servis hizmetlerinden yararlanamayacak.

iPhone SE, iPhone 5s üzere çift tonlu dizayna sahip kompakt bir form faktörüyle bütçe dostu bir iPhone’du ve kalıcı bir miras bıraktı. 4 inçlik bir ekrana, A9 yonga setine, 2GB RAM’e ve 1.624mAh pil ünitesine sahipti. Orjinal modelin piyasadan çekilmesinin akabinde, Apple artık iPhone SE’nin iki kuşağına sahip. Üçüncü kuşak geçen yıl piyasaya sürüldü ve bir sonraki iPhone SE’nin 2025’te çıkması söylentiler ortasında.