Yeni Apple iPhone modelleri daha uzun pil ömrü sunacak

Yeni Apple iPhone modelleri daha uzun pil ömrü sunacak

Apple’ın gelecek kuşak iPhone’ları yakında daha yeterli pil ömrü sunabilir. Samsung Display, OLED panellerinde yeni materyaller kullanmayı planlıyor. Bu, ekranların daha güç verimli olmasını sağlayacak. İşte tüm ayrıntılar.

The Elec’ten yeni bir rapora nazaran, Samsung Display OLED ekranlarında mavi fosforesan materyal kullanmayı planlıyor. Bu yeni materyal, panellerin güç tüketimini azaltacak, bu da gelecek jenerasyon iPhone’ların daha uzun pil ömrüne sahip olmasını sağlayabilir. Ne yazık ki, bu yeni ekran 2026’ya kadar aygıtlarda yer almayabilir. Başka bir deyişle, yeni ekran teknolojisi iPhone 18 serisine kadar sunulmayabilir.

Yeni Apple iPhone modelleri daha uzun pil ömrü sunacak

Bilinmeyenler için, OLED panellerdeki kırmızı ve yeşil fosforesan materyallerin %100 dahili aydınlatma verimliliği vardır. Fakat, mavi floresan materyallerin verimliliği sadece %25’tir. Bu nedenle, mavi floresan gereçleri fosforesan materyalle değiştirmek, yeni OLED ekranların güç kullanımını azaltmaya yardımcı olabilir. Samsung şu anda bu mavi fosforesan malzemeyi geliştirmekte.

Samsung tarafından geliştirilen yeni materyallerin ömrü, iPhone 13 serisinde yer alan M11 OLED materyalinde kullanılan mavi floresan materyalin ömrünün yaklaşık %55’i kadardır. Bu, teknolojinin şimdi hazır olmadığı manasına geliyor, UBI analisti Yoon, gelişmenin “pürüzsüz gitmediğini” belirtiyor. Unutmayın ki bu hala doğrulanmamış bir rapor, bu yüzden bu haberi bir ölçü kuşkuyla karşılayın.