Yapay zeka sanata da istikamet verecek

Yapay zeka sanata da istikamet verecek

Şirket, kullanıcıların tek bir imajdan görüntü oluşturmasına imkan tanıyan Stable Görüntü Diffusion isimli yeni bir eseri araştırma ön izlemesinde yayınladı. Şirket, “Bu son teknoloji eseri üretken yapay zeka görüntü modeli, her cinsten herkese yönelik modeller oluşturmaya yönelik seyahatimizde kıymetli bir adımı temsil ediyor” diye yazdı.

Yeni araç, her biri 576 × 1024 çözünürlükte saniyede 3 ila 30 kare ortasındaki süratlerde 14 ila 25 kare uzunluğunda üretebilen iki imgeden görüntüye model biçiminde piyasaya sürüldü. Çoklu imaj data kümelerinde ince ayar yaparak tek bir kareden çoklu imaj sentezi yapma kapasitesine sahip.

Stabil Görüntü Difüzyonu bu noktada sadece araştırma gayeli olarak mevcut ve gerçek dünya yahut ticari uygulamalar için mevcut değil. Stabilite AI, potansiyel kullanıcıların “metinden görüntüye arayüz içeren yaklaşan web deneyimine” erişim için bir bekleme listesine kaydolmak üzere kaydolabileceğini yazdı. Araç, reklamcılık, eğitim, cümbüş ve daha fazlasını içeren dallardaki potansiyel uygulamaları sergileyecek.

Yapay zeka sanata da istikamet verecek

Yukarıdaki görüntüde gösterilen örnekler, rakip üretim sistemleriyle eşleşen nispeten yüksek kalitede görünüyor. Lakin şirket, kimi sınırlamaları olduğunu yazdı: nispeten kısa görüntü üretiyor (4 saniyeden az), harika fotogerçekçilikten mahrum, yavaş kaydırmalar dışında kamera hareketi yapamıyor, metin denetimi yok, okunaklı metin oluşturamıyor ve insanları ve yüzleri düzgün biçimde oluşturamıyor.

Araç, milyonlarca görüntüden oluşan bir data kümesi üzerinde eğitildi ve daha sonra daha küçük bir küme üzerinde ince ayarlar yapıldı; Stability AI sırf araştırma emeliyle kamuya açık görüntüleri kullandığını söyledi. Stabilite AI’nın yakın vakitte Getty Images tarafından imaj arşivlerini kazıdığı için dava edildiği göz önüne alındığında, data setinin kaynağı değerli.