Yapay zeka meteorologlardan daha yeterli performans gösteriyor

Yapay zeka meteorologlardan daha yeterli performans gösteriyor

Bir raporda bilim insanları, GraphCast’in %90 doğrulama oranıyla klasik hava durumu varsayım teknolojilerinden daha âlâ performans gösterdiğini vurguluyor.

Pratikte yapay zeka, gerçek dünyada uygulanabilirliğini zati gösterdi. Araç, Lee Kasırgası’nın ABD’ye inişini olaydan 10 gün önce iddia ederken, o periyotta meteorologlar tarafından kullanılan klâsik hava iddiası teknolojileri geride kalmıştı. Standart hava durumu simülasyonlarıyla yapılan kestirimler daha uzun sürebiliyor zira klasik olarak modellerin gerçek iddialarda bulunabilmesi için karmaşık fizik ve akışkanlar dinamiğini hesaba katması gerekiyor.

Yapay zeka meteorologlardan daha güzel performans gösteriyor

Hava varsayımı algoritması sırf sürat ve ölçek açısından hava durumunu varsayım etme konusunda klâsik teknolojilerden daha güzel performans göstermekle kalmıyor, GraphCast birebir vakitte tropik siklonlar ve bölgeler üzerindeki çok sıcaklık dalgaları dahil olmak üzere şiddetli hava olaylarını da varsayım edebiliyor. Algoritma son datalarla tekrar eğitilebildiği için bilim insanları, aracın iklim değişikliğiyle uyumlu daha büyük değişikliklerle örtüşen hava durumu sistemlerindeki salınımları varsayım etmede daha düzgün olacağına inanıyor.

Yakında GraphCast yahut en azından varsayımlarını destekleyen yapay zeka algoritması daha yaygın olarak kullanılabilir. Wired’a nazaran Google, GraphCast’i eserlerine nasıl entegre edeceğini araştırıyor olabilir. Daha düzgün fırtına modelleme daveti, uzayda muhteşem bilgisayarların yolunu açtı bile. NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi), şiddetli hava olaylarının ne vakit meydana gelebileceği ve daha da kıymetlisi kasırgaların yoğunluk iddiaları hakkında daha yanlışsız okumalar sağlayacak modeller geliştirmek için çalıştığını söylüyor.