X'ten reklam verenlere uyarı! Halkı manipüle etmeye çalışmayın!

X’ten reklam verenlere uyarı! Halkı manipüle etmeye çalışmayın!

İlk olarak The Hollywood Reporter tarafından yayınlanan ve Engadget’in bir kopyasını gördüğü notta Yaccarino, “Bazı reklamverenler aldatıcı bir makale nedeniyle yatırımları süreksiz olarak duraklatmış olsa da datalar gerçek kıssayı anlatacak” diye yazdı. “Çünkü X’te çalışan hepimiz için, antisemitizm ve ayrımcılıkla gayret uğraşlarımız konusunda son derece net olduk, zira bunların dünyanın hiçbir yerinde yeri yok.” Yaccarino’nun notu “Çalışmalarımız Anlamlı” başlığını taşıyordu.

Aralarında IBM, Apple, Disney, Lionsgate, Warner Brothers Discovery, Paramount Küresel ve daha evvel Yaccarino’nun reklam kısmı başkanlığını yaptığı NBCUniversal’in de bulunduğu büyük reklamverenler, izleme kümesi Media Matters for America’nın bir raporunun, kimi reklam şirketlerinin reklamlarının kimi markaların reklamlarında yer aldığını tespit etmesinin akabinde geçen hafta X’ten reklamlarını geri çekti.

X’ten reklam verenlere uyarı! Halkı manipüle etmeye çalışmayın!

Bu markaların %80’i web sitesinde Nazi yanlısı içeriğin yanında yayınlandı. Bu hareket tıpkı vakitte Musk’un çok sağcı bir X kullanıcısına cevap olarak Yahudi aykırısı bir komplo teorisini kamuoyuna açıklamasından birkaç gün sonra geldi. Musk’un yorumu, Beyaz Saray’dan gelen ve onun gönderisini “Amerikalılar olarak temel kıymetlerimize alışılmamış olan” “Antisemitik ve ırkçı nefretin iğrenç bir formda teşvik edilmesi” olarak nitelendiren bir açıklama da dahil olmak üzere tenkitlere yol açtı.