Teknoloji CEO'ları çevrimiçi çocuk cinsel istismarı duruşmasında tabir verecek

Teknoloji CEO’ları çevrimiçi çocuk cinsel istismarı duruşmasında tabir verecek

Komite, Meta CEO’su Mark Zuckerberg ve TikTok’taki meslektaşı Shou Zi Chew’in istekli olarak söz vermesini bekliyor. Ayrıyeten X, Discord ve Snap’in CEO’larından da bilgi almak istiyor ve onlara mahkeme celbi gönderildi.

Reuters’in haberine nazaran komite lideri Sen. Dick Durbin (D-IL) ve üst seviye üye Sen. Lindsey Graham (R-SC), ortak bir açıklamada “Big Tech’in çocuklarımız değerine kendi kendini denetlemedeki başarısızlığı karşılıksız kalamaz” dediler.

Komiteye nazaran, X ve Discord, CEO’ları ismine mahkeme celbi bildirimini kabul etmeyi reddettiler. X’in ABD ve Kanada hükümet işleri lideri Wifredo Fernandez, Engadget’e yaptığı açıklamada, “X’te güvenlik en büyük önceliğimiz olduğundan, Yargı Komitesinin çevrimiçi çocuk muhafazasına ait duruşmasına katılmak için güzel niyetle çalışıyoruz.” dedi.

Teknoloji CEO’ları çevrimiçi çocuk cinsel istismarı duruşmasında söz verecek

Bir Discord sözcüsü de Engadget’a şunları söyledi: “Kullanıcılarımızı, bilhassa de gençleri inançta tutmak, Discord’da yaptığımız her şeyin merkezinde yer alıyor. Bu kıymetli kesim tartışmasına en düzgün formda nasıl katkıda bulunabileceğimiz konusunda Komite ile etkin olarak çalışıyoruz. Kesim olarak ve Komite ile birlikte çalışma fırsatını memnuniyetle karşılıyoruz.”

Çocuklara ziyan vermeyi kolaylaştırdığı tez edilen teknoloji platformları sorunu giderek daha acil bir sorun haline geldi. Bu ayın başlarında eski Meta yöneticisi Arturo Béjar, Zuckerberg’in şirketin platformlarında çocukların karşılaştığı ziyanlarla ilgili telaşlarını detaylarıyla anlatan e-postasına karşılık vermediğini söz etti. Senatörler daha sonra şirketin CEO’sundan “üst seviye yöneticilerin Facebook ve Instagram da dahil olmak üzere platformlarla bağlı zihinsel ve fizikî sıhhat ziyanları hakkındaki bilgilerine ilişkin” evraklar talep etti.