Xiaomi'nin SUV modelleri ortaya çıktı

Xiaomi’nin SUV modelleri ortaya çıktı

Xiaomi’nin birinci elektrikli aracı olan SU7 (Speed Ultra 7) serisinin yakında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Xiaomi EV’nin Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’ndan (CMIIT) onay alması, bu beklentinin temel nedenlerinden biri. Kelam konusu onay, SU7 serisinin manzaralarını ve özelliklerini de ortaya çıkardı. SU7, SU7 Pro ve SU7 Max olmak üzere üç farklı modeli bulunan serinin her biri dikkat cazibeli özelliklere sahip.

SU7, C sınıfı bir sedan olarak tasarlanmış ve BJ7000MBEVR2 ile BJ7000MBEVA1 olmak üzere iki model numarasına sahip. Birinci model, UAES (United Automotive Electronic Systems) tarafından sağlanan tek bir motora sahip ve bu motorun azamî gücü 220kW (295 beygir gücü). Araç, BYD’nin batarya üretim kolu FinDreams tarafından sağlanan LPT (lityum demir fosfat) bataryalarla donatılmış. Ayrıyeten, Xiaomi SU7’in LiDAR üzere isteğe bağlı şoför yardımı ve otonom özellikler için tavan monteli bileşenler sunması bekleniyor.

Diğer model numarası, SU7 Pro ve SU7 Max modelleri ile ilişkilendiriliyor. Bu modeller, Çin merkezli Suzhou Innovance Automotive tarafından sağlanan çift motorlu ve sırasıyla 220kW (295 beygir gücü) ve 275kW (386 beygir gücü) güç sunuyor. Her iki model de CATL tarafından sağlanan Li-ion üçlü bataryalarla donatılmış.

Xiaomi’nin SUV modelleri ortaya çıktı

SU7 serisi, LiDAR teknolojisine sahip ve sahip olmayan modelleriyle sunuluyor. LiDAR bileşeni, ön camın ardına yerleştirilmiş. Dikkat çeken bir öbür özellik ise B-sütununda bulunan kameranın, Xiaomi SU7’de yüz tanıma ile kilidini açma özelliğinin olabileceğine işaret etmesi.

Xiaomi SU7, 4,997mm uzunluğunda, 1,963mm genişliğinde ve 1,455mm yüksekliğinde. 3,000nm tekerlek arası ile Tesla Model 3 ve Nio ET5 üzere tanınan EV’lerden daha uzun ve geniş bir yapıya sahip. SU7’nin yükü 1,980kg iken, Pro ve Max modelleri 2,205 kg tartısında.

Xiaomi SU7 serisi, araç içi sistemde HyperOS entegrasyonuyla markanın başka aygıtlarıyla problemsiz temas sunacak. Tasarım açısından bakıldığında, BMW iX’in ana dizayncısı tarafından oluşturulan büsbütün özgün bir dizayna sahip ve Mercedes-Benz EQXX ile ilişkilendirilen tasarımcıların da katkıları bulunuyor. Araç, spor bir atmosfer sergiliyor; bu da sarı Brembo kaliperleri, Michelin PSEV lastikleri ve etkileyici rüzgar direnci ve sürüş performansı sağlayan üç kısımlı elektrikli art kanat ile vurgulanıyor.

Xiaomi SU7 serisinin seri üretiminin 2023 Aralık ayında başlaması ve BAIC’in Pekin fabrikasında deneme üretiminin zati başlamış olması bekleniyor. Araçların teslimatlarının 2024 Şubat ayında başlaması muhtemel. Fiyat konusunda ise, başlangıç fiyatının yaklaşık 149,000 Yuan (yaklaşık 20,500$) olması öngörülüyor. SU7 serisinin en azından gri ve mavi renk seçenekleriyle piyasaya sürülmesi bekleniyor.