Xiaomi Modena KONUT sahip olduğu özelliklerle dikkat çekiyor

Xiaomi Modena KONUT sahip olduğu özelliklerle dikkat çekiyor

Xiaomi, elektrikli araç dalına giriş yapmaya hazırlanıyor ve bu yılın sonunda piyasaya sürmeyi planladığı Modena modeliyle ilgili heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Firma, bu lansman öncesinde, kaza tespiti ve acil durum irtibatı konusunda yenilikçi bir patent müracaatında bulundu. Patent, aracın kaza anında durumunu tahlil eden ve gerektiğinde acil servislerle irtibata geçen üç modüllü bir sistem dizaynını içeriyor.

Bu yenilikçi sistem; ‘Get’ isimli modül, ‘Determine’ modülü ve ‘Communication’ modülü olmak üzere üç kısımdan oluşuyor. Get modülü, araçtaki mevcut durumu gözlemliyor; batarya arızası, devre yanlışı, hava yastığı açılması ve tekerlek ayrılması üzere faktörleri izliyor. Determine modülü ise bu bilgileri kullanarak kazaları ‘Level 1’ yahut ‘Level 2’ olarak sınıflandırıyor.

Level 1 kategorisine giren kazalar, değersiz hasarları işaret ediyor. Örneğin, bir camın çatlaması ya da tamponun ziyan görmesi üzere durumlar bu kategoriye dahil. Bu türlü bir kaza gerçekleştiğinde, sistem aracın evvelce tanımlanmış acil durum irtibatına bir metin bildirisi gönderiyor ve kaza bilgisini iletmiş oluyor.

Xiaomi Modena KONUT sahip olduğu özelliklerle dikkat çekiyor

Daha önemli sonuçlara yol açan Level 2 kazalarında ise durum biraz daha farklı işliyor. Araç devrilmesi, yağ tankı sızıntısı yahut tekerlek ayrılması üzere daha önemli hasarlar bu kategoriye giriyor. Bu cins bir durumda sistem, tarifli acil irtibat numarasına bir bildirim iletisi gönderiyor ve acil servis merkezine otomatik bir davet yapıyor.

Acil durum daveti gerçekleştiği müddet zarfında sistem, acil ve acil olmayan tüm aramaları reddediyor. Acil davet sona erdikten sonra, sistem acil servisten bir geri arama bekliyor. Bu bekleme mühleti boyunca acil olmayan kontaklardan gelen davetler reddediliyor; sadece acil durum kontakları yahut acil servis merkezinin aramalarına müsaade veriliyor.

Ayrıca, acil servis merkeziyle uyum sağlandıktan sonra kurtarma için bir bekleyiş müddeti başlıyor. Şayet belirlenen mühlet içinde kurtarma gerçekleşmezse, sistem evvelce tarifli acil kontağa bir kere daha arama yapıyor.

Xiaomi Modena’nın, bu gelişmiş kaza tespiti ve acil durum ikaz sisteminin yanı sıra BYD’nin LFP ve CATL Qilin pil teknolojileri, bir Snapdragon 8295 işlemci ve daha pek çok ileri teknolojiyi bünyesinde barındıracağı bekleniyor.