Xiaomi 14 Ultra dört 50MP kamera ve geniş değişken diyaframla geliyor

Xiaomi 14 Ultra dört 50MP kamera ve geniş değişken diyaframla geliyor

Xiaomi’nin Çin’de piyasaya sürdüğü en yeni amiral gemisi akıllı telefonları 14 ve 14 Pro’dan sonra, şirket daha da ileri gitmeye hazırlanıyor. Yeni bir rapora nazaran, Xiaomi, dört kamera sistemi ve daha süratli değişken diyafram özelliği ile donatılmış daha güçlü bir akıllı telefon olan 14 Ultra üzerinde çalışıyor.

Duyumcu Digital Chat Station’ın sızdırdığı bilgilere nazaran Xiaomi 14 Ultra’nın, daha geniş bir f/1.6-f/4.0 değişken diyafram ile donatılmış ana sensör de dahil olmak üzere dört adet 50 MP kamera ile donatılması bekleniyor.

Xiaomi 14 Ultra dört 50MP kamera ve geniş değişken diyaframla geliyor

Bu, evvelki modele nazaran kıymetli bir yükseltme olacak. Daha geniş bir diyafram, kamera sensörüne daha fazla ışık girmesini sağlayarak düşük ışık şartlarında daha güzel fotoğraf ve görüntü çekimleri yapılmasına imkan tanır. Duyumcu, Xiaomi 14 Ultra’nın ayrıyeten 0.5x, 1x, 3.2x ve 5x olmak üzere lokal odak uzunluklarına sahip olacağını belirtiyor.

Dahası, Xiaomi 14 Ultra’nın Sony’nin yeni Lytia serisi amiral gemisi sensörü LYT-900’ü içereceği öngörülüyor. Bu sensör, bilhassa düşük ışık performansını güzelleştirmesi beklenen bir yenilik. Ayrıyeten, telefonun, sensöre gelen ışık ölçüsüne bağlı olarak görüntü sırasında lensin değişmesine imkan tanıyan yeni bir bilhassa de donatılması bekleniyor. Bu, gürültüyü azaltmaya ve görüntü kayıtlarının genel kalitesini güzelleştirmeye yardımcı olabilir.

Xiaomi şimdi 14 Ultra hakkında resmi bir açıklama yapmış değil, lakin söylentilere nazaran lansmanın Nisan 2024 civarında yapılması bekleniyor.