WhatsApp saklılık konusunda o denli bir adım atıyor ki!

WhatsApp saklılık konusunda o denli bir adım atıyor ki!

WhatsApp, seçilmiş kullanıcıların yardımıyla beta testleri aracılığıyla kullanıcı tecrübesini daima olarak geliştirmektedir. Beta test kullanıcıları, kusurları tespit edip düzeltmeye, özellikleri güzelleştirmeye ve fonksiyonelliği değerlendirmeye yardımcı olur. Bu test kullanıcıları, muhtemel aksaklıkları kabul ederek yeniliklere erken erişim sağlar. Bu süreç, global bir sürüme geçmeden evvel güncellemelerin stabil olmasını sağlar.

Son vakitlerde WhatsApp, birtakım beta test kullanıcılarına sunulan bâtın kod özelliği ile kilitli sohbetlere erişimi gizleyen yeni bir beta güncellemesi (sürüm 2.23.24.20) yayınladı. Bu bâtın kod özelliği, kullanıcıların kilitli sohbetlere giriş noktasını gizlemesine imkan tanıyarak saklılığı artırıyor.

Bu özellik sayesinde kullanıcılar bir zımnî kod ayarlıyor ve sohbet listesinden giriş noktası kayboluyor. Bunun yerine, kullanıcılar kilitli sohbetlere, Sohbetler sekmesindeki arama çubuğuna kapalı kodu girerek ulaşıyor. Ek olarak, WhatsApp, kullanıcıların zımnilik ayarlarından direkt kilitli sohbetler listesini kolaylıkla temizlemelerine imkan tanıyan bir özellik ekliyor. Bu özellik, bir kullanıcı saklı kodunu unuttuğunda kullanışlıdır, zira onların sohbetlerine erişimlerinin kilitlenmesini pürüzler.

WhatsApp zımnilik konusunda o denli bir adım atıyor ki!

WhatsApp zımnî kod özelliği Bu gelişmiş saklılık, kilitli konuşmaların saklı kalmasını sağlayarak hassas bilgilerin yetkisiz erişim yahut kazara ifşa olmasını önler. Birisi fizikî olarak kullanıcının telefonuna erişse bile, bu korunan sohbetlere bâtın kod olmadan erişemez.

WhatsApp, kapalı kod özelliğini önümüzdeki haftalarda daha fazla kullanıcıya kademeli olarak sunmayı planlıyor ve bu özellik gelecekte stabil bir güncelleme olarak sunulabilir. WhatsApp, aramalar sırasında IP adreslerini gizleme üzere başka özellikler üzerinde de çalışıyor ve iş ile şahsî irtibatı ayırmak için alternatif profil özelliği üzerinde çalışıyor. WhatsApp’ın lideri tarafından onaylandığı üzere, uygulama içi reklamların tanıtılması da WhatsApp’ın planları ortasında.