Volkswagen yeni pil fabrikasını erteledi

Volkswagen yeni pil fabrikasını erteledi

Volkswagen Kümesi, Avrupa’daki elektrikli araç (EV) talebinin beklentilerin altında kalması nedeniyle dördüncü batarya hücresi fabrikası kararını erteledi. CEO Oliver Blume, Batarya Elektrikli Araç (BEV) pazarının Avrupa’da yavaş büyümesi göz önünde bulundurulduğunda, ek yerler için karar verme sürecinin şimdilik haklı bir ticari münasebete sahip olmadığını lisana getirdi.

Firma, Avrupa’da potansiyel yer arama sürecini durdurdu Daha evvel, şirket Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya’daki potansiyel yerler hakkındaki karar sürecini bir yıl erteleme kararı almıştı. Bu yılın başlarında yer seçimi konusunda aciliyet gösterilmedi.

Blume ile Çek yetkililer ortasında yakın vakitte yapılan toplantı bir ilerleme kaydedilmemiş üzere görünüyor. Çek Cumhuriyeti, batarya gigafabrikası için bir yer teklif etmişti fakat Volkswagen’in kararsızlığı sebebiyle, ülkenin Başbakanı Petr Fiala, daha fazla bekleyemeyeceklerini açıkladı. Önerilen site, öteki potansiyel yatırımcılara sunulacak.

Volkswagen yeni pil fabrikasını erteledi

Volkswagen’in bu atağı, PowerCo batarya yan kuruluşu aracılığıyla 2030 yılına kadar Avrupa’da altı batarya gigafabrikası açma planıyla zıt düşüyor. Bu gigafabrikalar için zati seçilmiş olan yerler ortasında Salzgitter, Almanya; Valencia, İspanya; ve St. Thomas, Ontario, Kanada bulunuyor. Salzgitter ve Valencia tesislerinin sırasıyla 2025 ve 2026 yıllarında faaliyete geçmesi beklenirken, Ontario tesisi 2027’de açılacak.

İlginç bir halde, Avrupa Volkswagen’in en büyük KONUT pazarını oluşturuyor ve global EV satışlarının %60’ından fazlasını kapsıyor. Lakin şirketin Avrupa’daki MESKEN siparişlerinde kıymetli bir düşüş yaşanıyor, CFO Arno Antlitz geçen yıla nazaran siparişlerin 300.000’den bu yıl 150.000’e düştüğünü ifşa etti.

Belirtmek gerekir ki, Volkswagen EV ile ilgili planlarını erteleyen tek otomotiv üreticisi değil. Ford ve General Motors üzere birkaç global araba üreticisi de MESKEN batarya üretimi ve model lansmanlarını erteledi, Toyota ise mevcut mali yıl için KONUT satış beklentilerini revize etti.