Vivo X100 Pro, gerilim testinde hayal kırıklığı yarattı

Vivo X100 Pro, gerilim testinde hayal kırıklığı yarattı

Vivo X100 Pro amiral gemisi akıllı telefonu, yakın vakitte yapılan bir gerilim testine tabi tutuldu ve bu test birtakım telaş verici sonuçlar ortaya koydu. Sorunun kökeni, aygıtın MediaTek’in Dimensity 9300 yonga setinde olabilir.

Bilinmeyenler için, X100 Pro, yüksek kaliteli bir aygıt ve Dimensity 9300 yonga seti, yonga üreticisinin en son amiral gemisi işlemcisi. Lakin, akıllı telefon Kıyı Karoul tarafından yapılan bir gerilim testine tabi tutuldu ve sonuçlar X sitesinde paylaşıldı. Test sırasında, X100 Pro‘nun kıymetli bir termal daralma yaşadığı ve bunun sonucunda büyük bir performans düşüşü gözlemlendi.

Vivo X100 Pro, gerilim testinde hayal kırıklığı yarattı

Vivo X100 Pro‘da yer alan Dimensity 9300, testin yalnızca iki dakikasından sonra azamî performansının yalnızca yüzde 46’sına kadar düşürdü. Bu daralma sorunu nedeniyle, çekirdeklerden birinin performansı 0.6GHz’e (maksimum saat suratı 3.25GHz) kadar düştü. Başka bir NotebookCheck raporunda, Dimensity 9300’un rastgele bir verimlilik çekirdeği içermediği ve yüksek güç çekirdeklerinin (Cortex-X4) daha fazla güç çekmesi nedeniyle daralma yaşanabileceği belirtildi.

Bu durum, etkileyici ham performans sağlasa da, dezavantajı termaller oldu. Bu gerilim testi, bunu yansıtıyor olabilir. Lakin unutulmamalıdır ki bir gerilim testi, yalnızca CPU’nun yüksek yükler altındaki performansını test etmek içindir ve direkt gerçek dünya performansını yansıtmaz. Günlük kullanıcılar, tipik olarak bu kadar çok yüklere ulaşmazlar.