vivo, rekora doymayan birinci "AI akıllı telefon" X100 Serisi ile dalda çığır açıyor

vivo, rekora doymayan birinci “AI akıllı telefon” X100 Serisi ile dalda çığır açıyor

Akıllı telefon dalının yenilikçi markası vivo, geçtiğimiz günlerde dünya lansmanını yaptığı yeni akıllı telefon serisi X100’ün yapay zekâ özellikleri ile akıllı telefon bölümünde çıtayı tekrar üst taşıyor. Gücünü amiral gemisi 5G AI taşınabilir yonga seti MediaTek Dimensity 9300’den alan, aygıt içi üretken yapay zekâ yetenek ve özelliklerine sahip X100 Serisi dalda birinci ticari “AI akıllı telefon” olarak dikkat çekiyor. Üretken yapay zekâ için özel olarak tasarlanan MediaTek Dimensity 9300, bir evvelki modele nazaran iki kata kadar daha fazla performans ve yüzde 45’e kadar daha düşük güç tüketimi sunuyor. 22.7 milyar transistör içeren yonga seti, 1B ve 7B AI lisan modelleri ile bir 1B AI görüş modelini direkt aygıtlara entegre ediyor. Bu entegrasyon data güvenliğinin artmasına, gerçek vakitli performansta güzelleşmeye, hassas bilgilerin aygıtta tutulması ve AI fonksiyonlarının ferdi tercihlere nazaran özelleştirilmesi ile şahsileştirilmiş kullanıcı tecrübelerine imkan tanıyor. 

vivo, birinci olarak Kasım ayı başında Çin’de gerçekleştirilen vivo Developer Conference’da kendi geliştirdiği BlueOS işletim sistemi ile birlikte tanıttığı; yeni kuşak taşınabilir yapay zekâ çipi, batarya, Geniş Lisan Modeli – GDM (Large Language Model – LLM) ve imaj çipinden oluşan BlueLM isimli yapay zekâ alt markası ile de kesime öncülük ediyor. vivo’nun birinci olarak X100 Serisi’nde kullanılan yeni AI GDM’si BlueLM; akıllı teknoloji ekosistemini değiştireceği üzere kullanıcı tecrübesini de önemli biçimde geliştirecek. X100 Serisi’nde yer alan X100 ve X100 Pro modelleri şirketin kendi geliştirdiği, 7 milyar parametreye sahip yapay zekâ geniş lisan modeliyle donatılacak. Bu sayı, şu ana kadar tüm modeller ortasında görülen en yüksek sayı olma özelliğini taşıyor. vivo’nun ses, fotoğraf, metin, görüntü, jest, işaret lisanı ve hatta beyin dalgası tanıma dahil olmak üzere çeşitli etkileşim cinslerini destekleyen GDM’si OpenAI tarafından geliştirilen LLM tabanlı bir sohbet robotu olan ve kullanıcılara akıllı asistan, üretken içerik üretimi ve manzara oluşturmayı kapsayan ChatGPT’ye benzeyen hizmetler sunuyor. 

X100 performans testlerinde de rekora doymuyor

Diğer yandan vivo X100, MediaTek Dimensity 9300 yonga setinin gücüyle akıllı telefon dünyasında performans rekorlarını da zorluyor. Telefon, akıllı telefonların performansını test etmek için kullanılan Geekbench performans testinde yüksek skorlar elde etti. Test sırasında telefonun gerçekleştirdiği süreçlerin suratını ve verimliliğini ölçen bu yazılım, telefona aygıtın ne kadar performanslı olduğunu ortaya koyan bir puan veriyor. vivo X100 Pro Dimensity 9300 yonga seti ile tek çekirdekli testte 2254 puan, çok çekirdekli testte 7608 gibi daha evvel görülmemiş tezli bir puan elde ederek performans açısından gücünü ortaya koyarken, vivo X100 de 891 ve 3573 puan aldı. X100 Serisi, akıllı telefonların performansını ölçmek için kullanılan AnTuTu listesinde de toplam 2 milyon 249 bin 858 puan alarak Android platformunda birinci sıraya yerleşti. 

İlk haftasında Çin’de satış rekoru kırdı

Diğer yandan vivo, 22 Kasım’da yaptığı bir paylaşımla 13 Kasım’da Çin’de lanse ettiği X100 Serisi’nin daha birinci haftasında satış rekoru kırdığını duyurdu. Üstün performans ve kamera özellikleri ile merakla beklenen X100 Serisi, bugüne kadarki tüm vivo modellerini geride bırakarak birinci sunulduğu pazar olan Çin’de birinci satışlarda şirkete yaklaşık 140 milyon doların üzerinde kazandırdı.