Vivo, MediaTek Dimensity 9400'ün şekillenmesinde kıymetli rol oynayacak

Vivo, MediaTek Dimensity 9400’ün şekillenmesinde kıymetli rol oynayacak

Akıllı telefon dünyasında Vivo, MediaTek’in amiral gemisi yonga setleri üzerindeki çalışmalarında kıymetli bir rol oynamaya başladı. Aslında Vivo’nun MediaTek ile Dimensity 9300 üzerinde, bilhassa yapay zeka alanında iş birliği yaptığını biliyorduk. Lakin CNMO’nun yakın tarihli bir raporu, şirketin yakında çıkacak olan Dimensity 9400’ün geliştirilmesinde de faal rol aldığını gösteriyor. Kesim içinden gelen bilgilere nazaran, Vivo’nun MediaTek içindeki tesiri, en son teknoloji amiral gemisi yonga setlerini eserlerine entegre ederek piyasada öne çıkmasını sağlıyor.

MediaTek’in Dimensity Serisinde Vivo’nun Stratejik Rolü MediaTek Dimensity 9300, TSMC’nin 4nm süreci kullanılarak üretilmiş bir amiral gemisi 5G AI taşınabilir yonga setidir ve 22.7 milyar transistör içerir. 1B ve 7B AI lisan modelleri ile bir 1B AI görüş modelini direkt aygıtlara entegre ediyor. Bu entegrasyon, bilgi güvenliğini artırıyor, gerçek vakitli performansı güzelleştiriyor ve hassas bilgileri aygıtta tutarak, AI fonksiyonlarını kişisel tercihlere nazaran özelleştirerek şahsileştirilmiş kullanıcı tecrübeleri sunuyor.

Vivo, MediaTek Dimensity 9400’ün şekillenmesinde değerli rol oynayacak

Vivo ve MediaTek ortasındaki iş birliği, MediaTek’in amiral gemisi AI işlemcisi APU ve AI geliştirme platformu NeuroPilot etrafında dönüyor. Bu platform, aygıtlardaki AI modellerinin süreç verimliliğini büyük ölçüde artırarak güçlü ve verimli AI tecrübeleri sağlıyor. Bilhassa Vivo X100 serisi akıllı telefonlar bu teknolojiden kıymetli ölçüde yararlanıyor ve aygıt bazında AI modellerinde başkan pozisyonda bulunuyorlar.

Bu iştirak her iki taraf için de karşılıklı fayda sağladı. Vivo’nun X90 serisi, küresel çapta Dimensity 9200 işlemciyi kullanan birinci telefon serisi oldu ve değerli kullanıcı ilgisi topladı. Bu eğilim Vivo X100 serisi ile devam etti. Ayrıyeten, Dimensity 8200 orta segment yonga seti, Vivo’nun iQOO markası altında iQOO Neo 7 SE modeliyle dünya çapında piyasaya sürüldü.

Bunun yanı sıra, MediaTek’in OPPO ile de AI entegrasyonu üzerine çalıştığı biliniyor, bu da sanayinin akıllı telefonlarda ileri seviye AI yeteneklerine odaklandığını gösteriyor.