OpenAI çalışanlarından üst idareye mektup: Kriz derinleşiyor!

OpenAI çalışanlarından üst idareye mektup: Kriz derinleşiyor!

OpenAI, CEO Sam Altman ile yollarını ayırmasının akabinde yaşanan gelişmelerle sarsılmaya devam ediyor. Kuruculardan birisi olan Greg Brockman’ın istifasının akabinde, şirket içindeki tansiyon daha da arttı. Çalışanlar, üst idareyle ilgili kaygılarını lisana getiren bir mektup yazarak değerli bir kararın eşiğine geldi.

Mektupta, bilhassa Sam Altman’ın kovulmasına karşı bir reaksiyon olarak algılanan istifaların tesiri lisana getiriliyor. Şirket içinde bu gelişmelerin, çalışanların moralini ve motivasyonunu olumsuz etkilediği söz ediliyor. Mektupta, OpenAI’ın özgün misyonundan sapıldığı ve bu nedenle kuruculardan birisinin işine son verilmesinin kabul edilemez olduğu savunuluyor.

OpenAI çalışanlarından üst idareye mektup: Kriz derinleşiyor!

Çalışanlar mektupta, eski CEO Sam Altman’ın yine misyona getirilmesini talep ediyor. Aksi takdirde neredeyse tüm çalışanın, yani 500’den fazla çalışanın istifa edeceği belirtiliyor. Mektupta, Altman’ın Microsoft’taki takımına katılma muhtemelliğine da vurgu yapılıyor.

OpenAI şirketindeki krizin, üst seviye idarenin değişmesi yahut eski önderin geri dönmesi üzere radikal bir tahlille aşılması gerektiği tabir ediliyor. Çalışanların bu mektubu yazarak şirket içindeki belirsizliklere bir tahlil bulma hedefinde oldukları anlaşılıyor.

Yaşanan bu içsel çekişmeler, OpenAI’ın misyonu ve maksatları konusundaki belirsizlikleri de beraberinde getiriyor. Şirketin geleceği, bu gelişmelerin nasıl bir tahlile kavuşturulacağına bağlı olarak şekillenecek üzere görünüyor.