Valve Steam Deck, Samsung OLED ekranlarına geçiş yapıyor

Valve Steam Deck, Samsung OLED ekranlarına geçiş yapıyor

Valve, bir yıl evvel 7 inçlik LCD ekranlı yepyeni Steam Deck’ini piyasaya sürdü. Artık, Valve’nin taşınabilir oyun aygıtının revize edilmiş sürümü olan Steam Deck OLED’i tanıtmasının üzerinden birkaç hafta geçti. Bu yeni versiyonun en büyük güncellemesi, oyun tecrübesini katiyetle uygunlaştıran OLED ekranın eklenmesi oldu.

Daha evvel, Çinli BOE ekran üreticisinin de bu alanda rekabetçi bir seçenek olduğu düşünülüyordu. Fakat, Samsung’un BOE’ye karşı yürüttüğü türel süreç, muhtemelen BOE’nin Steam Deck OLED panelleri için Samsung’un siparişlerini almasını engelleyecek. Samsung Display, OLED ekranları ile Valve’ın Steam Deck’ine hizmet veriyor.

Valve Steam Deck, Samsung OLED ekranlarına geçiş yapıyor

Başlangıçta, Valve’ın yeni Steam Deck için OLED panelleri bu Çinli ekran üreticisinden de satın alacağı düşünülüyordu. Çünkü daha evvelki iş alakaları ve BOE’nin Samsung Display’i geçmek için uyguladığı agresif fiyatlandırma stratejisi bunu destekliyordu. Lakin, geçtiğimiz ay Samsung, BOE’nin OLED ekran modülleri ve bileşenleri için Samsung’un patentlerini ihlal ettiğini ve rekabet zıddı tekniklere karşı kuralları ihlal ettiğini argüman ederek ABD Memleketler arası Ticaret Kurulu’na dava açtı. Bu durum, Steam Deck ekranları için BOE ile olan tedarik mutabakatını olumsuz etkileyebilir.

Son Steam Deck, 1280 x 800 çözünürlüğe sahip ve yenileme suratı evvelki sürümlere kıyasla 60Hz’den 90Hz’e yükseltildi. Ayrıyeten AMD’nin 6nm hızlandırılmış süreç ünitesini kullanıyor, 30 gram daha hafif ve en yeni Wi-Fi sürümüyle uyumlu.

Samsung’un bu muahededen yarar sağlaması bekleniyor ve muhakkak, bu yıl satılması öngörülen yeni Steam Deck sistemlerinin hissesini diğer hiç kimsenin alamayacağından mutlu olacaktır.