Ünlü markanın rekor kıran bilançosu süratle büyüyen MESKEN pazarını gösteriyor

Ünlü markanın rekor kıran bilançosu süratle büyüyen MESKEN pazarını gösteriyor

Çinli elektrikli araç (EV) teşebbüsü XPeng, Kasım 2023’te yeni bir satış rekoru kırarak, küresel MESKEN bölümünde değerli bir kilometre taşına ulaştı. Bu muvaffakiyet, XPeng’in giderek artan ehemmiyetini vurgulamanın yanı sıra, Çin’in elektrikli mobiliteye gerçek hızlanan hareketini de gösteriyor.

Şirket, son periyotta tek bir ayda 20.000’den fazla elektrikli araç teslimatı gerçekleştirerek dikkat çekiyor. Tesla’nın müsaadeden giden XPeng, eşsiz bir yol izliyor. İnovasyona olan bağlılığı, bir ay içinde 20.000’den fazla büsbütün elektrikli araç teslim etmesiyle kanıtlanıyor. Bu muvaffakiyet, geçen yıla nazaran %245’lik muazzam bir artış gösteriyor ve temel olarak Çin pazarı tarafından destekleniyor, ülkenin sürdürülebilir nakliyata olan artan ilgisini yansıtıyor.

XPeng’in eser gamında öne çıkan G6 modeli, Tesla’nın Model Y’siyle direkt rekabet ediyor. 8.750 adet satılan bu model, pazarın uygun fiyatlı segmentinde hakimiyet kuruyor. Bu durum, geniş çapta kabul görmesinde kritik bir faktör. Fakat, XPeng’in başka modelleri G3/G3i, G9 ve P7/P7i de popülerlik kazanıyor ve toplam satışlar yıllık %94’lük bir artış gösteriyor.

Ünlü markanın rekor kıran bilançosu süratle büyüyen KONUT pazarını gösteriyor

Satışlardaki bu artış, XPeng’i karlılık – bilhassa rekabetçi MESKEN bölümünde her otomotiv şirketi için kritik bir gaye – yolunda ilerletiyor. Şimdiye kadar, XPeng’in yılbaşından bu yana teslimatları 120.000 adedi aştı, bu da geçen yıla nazaran %11’lik bir artışı ve güçlü bir pazarda istikrarlı büyümeyi yansıtıyor.

Etkileyici portföyüne ek olarak, XPeng aile aracı segmentindeki varlığını genişletmek için büyük 7 koltuklu MPV X9 modelini piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu atılım, XPeng’in çeşitli tüketici kümelerine hitap etme stratejisini gösteriyor ve MESKEN pazarındaki pozisyonunu daha da sağlamlaştırıyor.