Unity, şirketin 'sıfırlanması' kapsamında 265 kişiyi işten çıkaracak

Unity, şirketin ‘sıfırlanması’ kapsamında 265 kişiyi işten çıkaracak

Haber, şirketin oyun motoru için tartışmalı bir çalışma mühleti fiyatını empoze etmesi ve akabinde kısmen geri çekmesinin akabinde şirkette yaşanan şiddetli türbülansın akabinde geldi. Geçtiğimiz ay John Riccitiello, dokuz yıllık liderlikten sonra şirketin başkanlığından ve CEO’luğundan istifa etti.

Hepsi Unity’nin 2021’de Weta Digital’in teknoloji ve mühendislik kısmını satın alması kapsamında imzaladığı profesyonel hizmetler mutabakatıyla ilgili olarak yaklaşık 265 çalışan işten çıkarılacak.

Unity, San Francisco ve Belleview, Washington’daki ofis ayak izini azaltırken, kimi yerlerdeki çalışanlarla istişarede bulunarak Berlin ve Singapur da dahil olmak üzere 14 lokasyondaki ofislerini kapatacak.

Unity, şirketin ‘sıfırlanması’ kapsamında 265 kişiyi işten çıkaracak

Unity’nin satın alınmasının akabinde Weta FX yeni ve farklı bir şirkete bölündü. Bu ortada Unity, Weta mühendislerinin yanı sıra süreç sınırları ve FX araçları, Weta’nın data platformu, bir varlık kütüphanesi ve daha fazlasını satın aldı. Weta yaptığı açıklamada, “Unity, Aralık 2021’de Wētā’dan edindiği teknolojinin mülkiyetini elinde tutacak ve vakit içinde bu teknolojiyle tekliflerini geliştirmenin en yeterli yolunu kıymetlendirecek. Teknoloji birebir vakitte Weta FX’in kullanımına da büsbütün açık kalacak.” dedi.

Sadece bir ay evvel Unity, geliştiricilerden oyun kurulumları için fiyat alma planına yönelik reaksiyonların akabinde geliştirici fiyatlandırma modelinde birtakım değerli ödünler vermişti. Bu atak geliştiricileri, yayıncıları ve dağıtımcıları direkt etkileyecek. Unity’nin iş modelinin altüst olması bir dizi büyük işten çıkarmayla tıpkı vakte denk geldi. Şirket, 2023 yılında maliyetleri düşürmek maksadıyla çalışan sayısını üç defa azalttı. Tenkidin büyük kısmını üstlenen CEO John Riccitiello geçen ay istifa etti ve yerine süreksiz CEO olarak misyon yapan eski IBM lideri James Whitehurst getirildi.