Activision Blizzard'ın kendi Android oyun mağazasını açmak için bir planı vardı

Activision Blizzard’ın kendi Android oyun mağazasını açmak için bir planı vardı

Eğer işler farklı gitseydi Activision Blizzard’a Android’de kendi uygulama mağazası açılacaktı.

İlk plan, Google Play Store’u atlamak için Epic Games ve Clash of Clans yayıncısı Supercell ile ortaklaşa yahut tek başına kendi taşınabilir oyun mağazasını kurmaktı. Bunu bir web sitesinden indirir, Android telefonunuza yüklersiniz ve akabinde Candy Crush, Call of Duty Mobile ve Diablo Immortal üzere oyunları satın alabilir, indirebilir ve yama yapabilirsiniz.

Activision Blizzard CFO’su Armin Zerza, Epic CEO’su Tim Sweeney ile özel e-postalarda burayı “Mobilin Steam’i”, yani tek ödeme sistemiyle taşınabilir oyunları satın alabileceğiniz tek yer olarak tanıtıyordu. Evraklar, mağazanın %10 ila 12 ortasında bir süreç fiyatı talep edeceğini öne sürüyordu ki bu, Google’ın (ve Nintendo, Sony, Microsoft ve Steam’in) oyun süreçlerine uyguladığı %30’luk fiyattan daha düşük.

Activision Blizzard’ın kendi Android oyun mağazasını açmak için bir planı vardı

Activision Blizzard, şayet işe yararsa şirketin birebir şeyi iPhone ile yapmaya çalışacağını da yazdı. Evraklara nazaran “son durum hedefi” tüm Activision, Blizzard ve King oyunlarını ve muhtemelen üçüncü taraf oyunlarını evvel Android’e, akabinde da “Apple iOS”a koymaktı.

Ancak Activision Blizzard, şayet ikinci Project Boston fikri işe yararsa, tüm plandan vazgeçmeye hazırdı. Şirket eş vakitli olarak Google ile “mobil, YouTube, reklamcılık, medya harcamaları ve bulutta ABK için daha güçlü bir iktisat elde etmek” hedefiyle tasarlanan 100 milyon doların üzerinde kıymete sahip bir mutabakat için pazarlık yapıyordu.

Her iki durumda da Activision Blizzard, oturup Google’ın %30’luk fiyatını ödediğinden daha fazla para kazanacaktı.

Activision Blizzard “kendi taşınabilir mağazasını inşa etme” yoluna girmiş olsaydı, daha en başında bu kadar tantana olmadan mağazanın 2019 yahut 2020’de açıldığını görebilirdik.