Ubisoft işten çıkarmalarda durumu fazla abarttı

Ubisoft işten çıkarmalarda durumu fazla abarttı

İşten çıkarmalar öncelikle işletme hizmetleri ve BT alanlarındaki çalışanları etkiledi. Ubisoft, “etkilenen tüm Kanadalı çalışanları” kıdem paketleri ve “kariyer yardımı” ile destekleyeceğini söyledi.

Montreal ofisi, yaklaşık 4.000 kişiyi istihdam eden Ubisoft’un en saygın yan kuruluşu ve en büyük şirket içi geliştirme takımı olarak kabul ediliyor. Ubisoft Montreal, Assassin’s Creed’den Far Cry ve Rainbow Six Siege’e kadar şirketin büyük serilerinin birçoklarından sorumlu.

Ubisoft, yaptığı açıklamada, etkilenen çalışanlara “en büyük şükran ve saygıyı” hissettiğini yazdı ve bu kesintilerin çeşitli üretim gruplarını kapsamadığını, muhtemelen tüketicilerin oyun gecikmeleri konusunda telaşlarını gidereceğini belirtti. Halihazırda işten çıkartılan 98 şahsa ek olarak Ubisoft Montreal, yakın gelecekte daha fazla sayıda  işten çıkarma daha öngörüyor.

Ubisoft işten çıkarmalarda durumu fazla abarttı

En son çıkar raporuna nazaran, Ubisoft geçtiğimiz yıl çeşitli global şubelerinden 1000’den fazla kişiyi işten çıkararak işten çıkarma çılgınlığı yaşadı. Bu, arena savaşçısı Project Q üzere birtakım oyunların iptal edilmesine yol açtı. Bu işten çıkarmalara karşın şirket dünya çapında hala 19.000’den fazla kişiyi istihdam ediyor.

Bu, elbette, birden fazla oyun stüdyosunun maliyet düşürücü bir tedbir olarak insanları işten çıkardığı daha büyük bir eğilimin modülü. Epic Games, bu yılın başlarında iş gücünü %16 oranında azalttı ve Cyberpunk 2077’nin ardındaki şirket olan CD Projekt Red, Temmuz ayında 100 çalışanını işten çıkardı.