Türkiye pazarına giren BYD, Ekim ayını da bir rekorla kapattı

Türkiye pazarına giren BYD, Ekim ayını da bir rekorla kapattı

BYD, sürdürülebilir ulaşımda isminden kelam ettirmeye devam ediyor. Ekim 2023’te, şirket tarihinde bir birinci olarak, 300.000’den fazla elektrikli araç satışı gerçekleştirerek kendi rekorunu kırdı. Bu, altıncı ardışık aylık satış rekorunu işaret ediyor ve yalnızca bir muvaffakiyet serisi değil, elektrikli araç pazarındaki net bir eğilimi de temsil ediyor.

Geçen yıla nazaran %38’lik bir artışla, BYD geçtiğimiz ay 301,095 yolcu plug-in aracını piyasaya sürdü. Bu araçların 11,500’ü yüksek uçlu Denza EV’lerden oluştu. Enteresan olan nokta ise, BYD’nin üretiminin büyük bir kısmının Çin yollarında seyahat ediyor olması. İhracat ise toplam satışların küçük bir kısmını oluştursa da, rekor kıran 30,521 araçla BYD’nin global tesir alanının genişlediğini gözler önüne seriyor.

Bu satış sayılarının derinliklerine indiğimizde, plug-in hibrit araçlara (PHEV) nazaran tam elektrikli araçlara olan tercihin arttığını görüyoruz. Tam elektrikli arabalar, geçen yıla nazaran %60’lık bir artışla, PHEV’lerin %19’luk artışını geride bıraktı. Bu durum, şarj sürecinin yakıt ikmali sürecini büsbütün yerine geçireceği bir geleceğe işaret ediyor olabilir, ki BYD Mart 2022’de şarj edilemeyen araç üretimini durdurarak bu vizyonu benimsemişti.

Türkiye pazarına giren BYD, Ekim ayını da bir rekorla kapattı

Şimdiye kadar, BYD’nin yıllık yolcu plug-in araç satışları, geçen yıla nazaran %70 artarak 2.37 milyonun üzerine çıktı. Tam elektrikli modeller, PHEV’lere nazaran %77’lik bir artışla öne çıktı.

Peki, bu durum günlük tüketiciler için ne manaya geliyor? BYD’nin en çok satan modelleri olan Song ailesinin öncülüğünde ve tam elektrikli Dolphin üzere yükselen yıldızlarla, her zevke ve gereksinime uygun bir plug-in aracın olduğu açık. Bu sayılar, tüketicilerin daha yeşil bir yola adım attığının bir göstergesi.

BYD’nin 2023 için gayesi, şarj edilebilir araç satışlarında 3 milyon barajını aşmak. Son iki ayda dengeli bir performans gerektiren bu amaca ulaşabilmek için BYD, yalnızca bir yarış koşmuyor; elektrikli arabaların geleceğine bir yol döşüyor.