Tumblr küçüldü lakin şimdi bitmedi

Tumblr küçüldü lakin şimdi bitmedi

Ana şirket Automattic’den geldiği sav edilen bir şirket içi notu, toplumsal platformlarda dolaştı ve “çabalarından beklenen sonuçların alınamadığını” belirtti. Not, Automattic’in  bu yaz yaşlanan siteye, TikTok gibisi bir algoritmik besleme oluşturduğunu tez eden bir sızıntıdan keskin bir U dönüşüne işaret ediyor üzere görünüyor.

Her ne kadar bu Tumblr için yolun sonu üzere görünmese de not, platformun geleceği açısından pek umut verici görünmüyor. “139 kişinin çoğunluğunun” öteki Automattic projelerine geçeceğini ve geriye Tumblr’ın için için yanan közleri denetlemek üzere Trust & Safety ve takviye çalışanlarından oluşan küçük bir kümenin kalacağını söylüyor. Bu yıl çok sayıda acımasız işten çıkarma gördüğümüz göz önüne alındığında, geçiş sürecini iş kayıplarını önleyecek halde ele almak umut verici olabilir.

Tumblr küçüldü lakin şimdi bitmedi

Bloglama aracı WordPress’in ardındaki şirket Automattic, Tumblr’ı 2019 yılında Verizon’dan satın aldı ve bu platform Yahoo!’yu satın alarak platforma ulaştı. Sahipliğinin bir sandalye oyununa dönüşmesi muhtemelen buna yardımcı olmadı ve hiçbir yeni yönetici mikroblog ağını yine ayağa kaldırmak için gerçek formülü bulamıyor üzere görünüyordu.

Notta “2019’daki satın alımdan bu yana Tumblr’a verdiğimiz 600’den fazla kişilik eforun akabinde, gelirini ve kullanımını evvelki tepelerinin üzerinde tutma gayretimizden beklenen sonuçları alamadığımız noktadayız.” denildi. “Birlikte gücümüzü öbür nereye ağırlaştırmamız gerektiğini düşünmek ve karar vermek durumundayız.”

Automattic’in öteki markaları ortasında WordPress’in yanı sıra günlük tutma uygulaması Day One, e-ticaret eklentisi WooCommerce, Gravatar ve not alma uygulaması SimpleNote yer alıyor.