Apple, Adalet Bakanlığı ile 25 milyon dolarlık mutabakata vardı

Apple, Adalet Bakanlığı ile 25 milyon dolarlık mutabakata vardı

Sorunun merkezinde, Çalışma Bakanlığı ve İç Güvenlik Bakanlığı tarafından yönetilen Kalıcı Çalışma Sertifikasyon Programı (PERM) ismi verilen federal bir program yer alıyor.

PERM, ABD’li patronların yabancı emekçilerin ABD’de daimi ikamet sahibi olmaları için vize müracaatında bulunmalarına imkan tanıyor. PERM sürecinin bir kesimi olarak, patronların vatandaşlık durumuna bakılmaksızın herkesin başvurabilmesi için açık durumları besbelli bir halde duyurmalarını gerektiriyor.

Apple, Adalet Bakanlığı ile 25 milyon dolarlık muahedeye vardı

DOJ, Apple’ın işe alım web sitesinde PERM durumlarının reklamını yapmayarak bu kuralları ihlal ettiğini ve birebir vakitte olağan, PERM olmayan konumlar için yapmadığı bir şeyi, postayla gönderilen kağıt müracaatları zarurî kılarak insanların müracaat yapmasını zorlaştırdığını söyledi. Sonuç olarak, bir DOJ araştırması, Apple’ın bu konumlar için ABD vatandaşlarından yahut çalışma vizesi gerektirmeyen daimi oturma müsaadesine sahip şahıslardan çok az müracaat aldığını yahut hiç müracaat almadığını ortaya çıkardı.

Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında, muahedenin bir kesimi olarak Apple’ın 6,75 milyon dolar para cezası ödeyeceği ve uygun ayrımcılık mağdurlarına geri ödeme yapmak için 18,25 milyon dolarlık bir fon kuracağı belirtildi.