TimeSplitters'ı bekleyenlere berbat haber

TimeSplitters’ı bekleyenlere berbat haber

Embracer Group, son altı aydaki büyük tekrar yapılanma kapsamında ağır bir maliyet düşürme atılımı yürütüyor; oyunları iptal ediyor, çalışanları işten çıkarıyor ve stüdyoları kapatıyor. Şirket, 30 Eylül’e kadar olan üç ay içinde çalışan sayısını yaklaşık 900 kişi, yani işgücünün %5’i kadar azalttığını doğruladı. Kesintiler bununla da bitmedi, Salı günü Embracer’ın Chorus geliştiricisi Fishlabs’tan yaklaşık 50 emekçiyi işten çıkardığı ortaya çıktı.

Birkaç yıl evvel TimeSplitters’ın yine canlandırılması üzerinde çalışmak üzere tekrar düzenlenen Özgür Radikal Dizayn’ın da başı kaygıda. Stüdyo 11 Aralık’ta kapatılabilir.

Stüdyo İngiltere, Nottingham kentinde bulunuyor. Birleşik Krallık maddelerine nazaran, Plaion’un (stüdyoyu işleten Embracer’ın sahibi olduğu yayıncı) rastgele bir Özgür Radikal çalışanını işten çıkarabilmesi için en az 30 günlük bir müracaat periyodunun gerçekleşmesi gerekiyor. İstişare müddeti boyunca Plaion’un işten çıkarmaları önlemenin yollarını araştırması gerekiyor. Bu nedenle, yeni bir sahibin devralması durumunda Free Radical’in açık kalma ihtimali var.

TimeSplitters’ı bekleyenlere makus haber

Bu ayın başlarında stüdyonun kapanma riskiyle karşı karşıya olduğunu bildiren VGC’ye nazaran, birçok Free Radical çalışanı, iş aradıklarını belirtmek için LinkedIn profillerini güncelledi. Başka stüdyoların da Free Radical çalışanlarına röportaj teklif ettiği söyleniyor.

TimeSplitters serisinin yepyeni geliştiricisi Free Radical, 2008 yılında iflas etti. Kurucular Steve Ellis ve David Doak, yeni bir TimeSplitters oyunu yapmak için iki yıl evvel Plaion kısmı Deep Silver altında stüdyoyu yine canlandırdı. Free Radical’in kapanması durumunda mevcut TimeSplitters projesine ne olacağı aşikâr değil.

Embracer, Saints Row geliştiricisi Volition da dahil olmak üzere son aylarda başka stüdyoları kapattı. Embracer’ın 2021’de 1,4 milyar dolara varan bir mutabakatla satın aldığı Gearbox üzere oburlarının de satılık olduğu söyleniyor.