Amazon'un yeni yapay zeka asistanı bir prensip imza atacak

Amazon’un yeni yapay zeka asistanı bir prensip imza atacak

AWS CEO’su Adam Selipsky’nin AWS re:Invent’teki açılış konuşmasında duyurulduğu Amazon Q, kullanıcıların bilgilerini kullanarak işletmeleri hakkında sorular sorabilecekleri bir yapay zeka asistanı üzere hareket ediyor. Örneğin çalışanlar, Amazon Q‘yu şirketin logo kullanımına ait en son yönergeleri hakkında sorgulayabilecek yahut diğer bir mühendisin bir uygulamayı sürdürmek için kullandığı kodu anlayabilecek. Kullanıcılar Amazon Q’ya AWS İdare Konsolu yahut ferdi şirketlerin doküman sayfaları, Slack üzere geliştirici ortamları ve öteki üçüncü taraf uygulamaları aracılığıyla erişebilecek.

Selipsky, Amazon Q‘da sorulan soruların “herhangi bir temel modeli eğitmek için kullanılmayacağını” belirtti.

Amazon’un yeni yapay zeka asistanı bir unsur imza atacak

Amazon Q, AWS’nin AI modelleri deposu olan Amazon Bedrock’ta bulunan ve Meta’nın Llama 2’sini ve Anthropic’in Claude 2’sini de içeren modellerden rastgele biriyle çalışabiliyor.

Amazon Q şu anda sırf AWS’nin irtibat merkezlerine yönelik hizmeti olan Amazon Connect kullanıcılarına sunuluyor. Sonunda, müşterilerin tedarik zinciri idarelerini takip etmelerine yardımcı olan Amazon Supply Chain ve iş zekası platformu Amazon QuickSight üzere başka hizmetlerde de mevcut olacak. Tedarik zinciri ve iş zekası için Amazon Q ön izlemede mevcut.

Connect’te Amazon Q’nun fiyatlandırması temsilci başına aylık 40 ABD dolarından başlıyor. Fakat AWS’nin Connect web sitesine nazaran kullanıcılar Connect’te Amazon Q’yu “1 Mart 2024’e kadar fiyatsız olarak” deneyebilecek.