Tesla'ya birinci yasak İsveç'ten gelebilir! İşte şok karar!

Tesla’ya birinci yasak İsveç’ten gelebilir! İşte şok karar!

Grev şirketin kendilerini temsil eden sendika ile toplu mukavele imzalamayı reddetmesini protesto etmek için başlatıldı.

İsveç’te toplu kontratlar, maaş şartları, emekli maaşları, çalışma şartları ve öbür toplumsal haklar da dahil olmak üzere, patronlar ile çalışanları ortasındaki bağlantıyı düzenliyor. Bir şirketin toplu mukavele imzalaması zarurî değil fakat bir gelenek. İsveçli çalışanların yaklaşık %90’ı bu düzenleme kapsamında bulunuyor.   

Sendika, İsveç’teki Tesla markalı yedi tamir atölyesindeki emekçilerin daha az kazandığını ve kesimdeki öbür tamircilerle birebir emeklilik koşulları ve sigortadan mahrum olduğunu argüman ediyor.

Tesla’ya birinci yasak İsveç’ten gelebilir! İşte şok karar!

Bloomberg’e nazaran İsveç, birinci dokuz ayda tescil edilen 16.309 yeni araçla bu yıl Tesla’nın Avrupa’daki beşinci büyük pazarı oldu.

Tesla’yı iş maddelerini ve kontratlarını ihlal etmekle suçlayan tek ülke İsveç değil.

ABD’deki Tesla işçileri de sendikalaşma tarafında birçok başarısız teşebbüste bulundu. Nisan ayında ABD Ulusal Çalışma Münasebetleri Konseyi, şirketin çalışanlara maaş ve başka çalışma şartlarını tartışmamalarını yahut yöneticilere şikayette bulunmamalarını söyleyerek mahallî iş yasasını ihlal ettiğine karar verdi. Almanya’daki bir sendika da araba üreticisinin Berlin yakınındaki tek Avrupa Gigafabrikasında güvenlik ve çok çalışma konusundaki telaşlarını lisana getirdi.