Tesla artık de plaka teslimatlarını engelleyen ülkelere dava açıyor!

Tesla artık de plaka teslimatlarını engelleyen ülkelere dava açıyor!

İşçiler, sendikasız araba üreticisinin, mekanik sendikası IF Metall’in “İsveç modelinin omurgası” olarak tanımladığı standart bir uygulama olan toplu iş mukavelesi imzalamasını talep etmek için grev yapıyor. Lakin İsveç Ulaştırma Ajansı, bölge mahkemesinden Tesla’nın plaka toplama talebine yedi gün içinde istek göstermesini emreden süreksiz bir karar aldığını, aksi takdirde ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Associated Press pazartesi günü, 2022’de İsveçli müşterilere 9.000’den fazla KONUT teslim eden Tesla’nın İsveç Ulaştırma Ajansı’nın (Transportstyrelsen) hareketlerini ABD şirketine yönelik “benzersiz bir saldırı” olarak tanımladığını bildirdi. Tesla’nın davasında, bölge mahkemesinin İsveç Ulaştırma Ajansı’na 95.803 ABD Doları para cezası vermesi ve Tesla’nın “plakaları almasına” müsaade verilmesi istikametinde davette bulunulduğu bildiriliyor. Devlete ilişkin posta hizmeti PostNord’daki emekçiler greve katıldıktan sonra Tesla’ya plaka tedarik etmeyi bıraktığı için kayıtlar ertelendi.

Tesla artık de plaka teslimatlarını engelleyen ülkelere dava açıyor!

Davada, İsveç Ulaştırma Ajansı’nın araba üreticisinin plakaları kendisinin alması ya da bunu başaramazsa farklı bir kanal aracılığıyla göndermesi istikametindeki talebini reddettiği tez ediliyor. Reuters, Tesla’nın iki dava açtığını bildirdi: biri İsveç Ulaştırma Ajansı’na, başkası PostNord’a karşı.

Tam olarak sendika dostu bir şirket olmayan Tesla, çalışanlarının aslında sendikanın önerdiğinden eşit yahut daha düzgün kaidelere sahip olduğunu tez ederek toplu mukavele imzalamaya karşı bir siyasete sahip. Sendika gereksinimini ortadan kaldıracak kadar çalışanlarına gereğince düzgün baktığı tezi, Tesla CEO’su Elon Musk’un 2017 yılında şirketin Fremont, CA fabrikasında makûs çalışma şartları ve düşük maaş argümanlarıyla suçlandığında öne sürdüğü iddiayı hatırlatıyor.