Instagram'da cinsiyetçi paylaşımlara müdahale geliyor

Instagram’da cinsiyetçi paylaşımlara müdahale geliyor

X’in Yahudi aykırısı içerik içerdiği tez edilen reklam tartışmasının akabinde, içerik algoritması nedeniyle mercek altına alınma sırası artık Meta’da. The Wall Street Journal tarafından yürütülen bir deneye nazaran, Instagram’ın Reels video hizmeti, sadece genç ve genç yaştaki influencerları takip eden hesapları test etmek için “çocukların riskli manzaralarının yanı sıra açıkça cinsel içerikli yetişkin videoları” da sundu ki bu tıp reklamların Meta platformlarında yasaklanması gerekiyordu.

Daha da berbatı, bu tıp müstehcen içeriklerin Disney, Walmart, Pizza Hut, Bumble, Match Group ve hatta The Wall Street Journal üzere değerli ABD markalarını temsil eden reklamlara da karıştırılmasıydı. Raporda, Kanada Çocuk Müdafaa Merkezi’nin de farklı ayrı kendi testleriyle benzeri sonuçlar elde ettiği belirtildi.

Meta buna karşılık, müşterilerine yönelik araştırma yaptığını ve “bir şirketin reklamlarının kabul edilemez olarak nitelendirdiği içeriğin yanında ne sıklıkta göründüğünü belirlemek için marka güvenliği kontrol hizmetlerine para ödeyeceğini” söyledi. Ancak firma, gelecekte tedbir alınmasına ait bir vakit çizelgesi yahut detay sunma konusunda yetersiz kaldı.

Instagram’da cinsiyetçi paylaşımlara müdahale geliyor

Bu cins testlerin kesinlikle gerçek kullanıcı tecrübesini temsil etmediği söylenebilir (teknoloji şirketlerinin sav ettiği gibi) fakat  Instagram’ın çocuklara yönelik cinsel içerikli içerikleri toplama eğilimi, şirket içinde bilinen bir sorun.

Aynı küme insan, tesirli bir tahlilin, ilgili içeriği kullanıcılara iletmekten sorumlu algoritmaların yenilenmesi gerektiğini öne sürdü. Bununla birlikte, WSJ tarafından görülen dahili dokümanlar, trafik performansının toplumsal medya devi için görünüşe nazaran daha kıymetli olması nedeniyle Meta’nın güvenlik takımının bu cins esaslı değişiklikleri uygulamasını zorlaştırdığını ileri sürdü.