Tablet satışları yeniden kırmızı alarm vermeye başladı

Tablet satışları yeniden kırmızı alarm vermeye başladı

Bu yılın Temmuz-Eylül ayları ortasını kapsayan üçüncü çeyrekte, tablet pazarı geçen yılın birebir devrine kıyasla düşüş gösterdi. Milletlerarası Bilgi Şirketi (IDC) tarafından yapılan açıklamaya nazaran, üreticilerin sevkiyatı yıllık bazda %14.2 oranında azalarak 33.2 milyon adet oldu. Lakin bu düşüş, ikinci çeyrek periyodundaki %29.9’luk keskin azalışın akabinde bir toparlanma işareti olarak da kıymetlendirilebilir. Chromebook pazarı da 2023 yılının üçüncü çeyreğinde olumsuz büyüme eğilimini sürdürdü.

Apple, küresel tablet pazarındaki liderliğini koruyor. Şirket, %37.5 pazar hissesiyle 12.5 milyon adet sevkiyat gerçekleştirdi. Güney Kore merkezli büyük firma Samsung ise 6 milyon sevkiyat ve %18 pazar hissesiyle ikinci sırada yer aldı. Lenovo ve Huawei, sırasıyla %7.9 ve %6.8 pazar hissesiyle üçüncü ve dördüncü sırayı aldılar. Amazon ise 2.2 milyon adet satış ve %6.5 pazar payı ile beşinci oldu. Tüm markalar yıllık bazda negatif büyüme kaydetti.

Tablet satışları yeniden kırmızı alarm vermeye başladı

Rapor, markaların tabletlerin PC ve akıllı telefonlarla birlikte daha âlâ çalıştığının farkına vardıklarını ve gelecekteki aygıtlarda daha entegre yazılım ve hizmetler sunabileceklerini belirtiyor. Tablet pazarında kısa vadede kıymetli bir büyüme beklenmese de, eğitim kesimi ve çeşitli dallarda kullanım alanlarının artmasıyla pazarın uzun vadede ayakta kalabileceği öngörülüyor.

Chromebook segmenti ise yılın üçüncü çeyreğinde %20.8 oranında düşüş yaşadı. Tekrar de eğitim dalının gelecekte bu pazarı yükselteceği bekleniyor. Acer, %28 pazar hissesiyle Chromebook pazarında önder pozisyonda yer alırken, HP ve Dell %19 pazar hissesi ile ikinci sırada beraberce yer aldı. Lenovo %18 pazar hissesiyle dördüncü sırada bulunurken, ASUS %6.4 pazar hissesiyle beşinci sırada kendine yer buldu.