iQOO 12 serisinin özellikleri netleşti

iQOO 12 serisinin özellikleri netleşti

Çin’in teknoloji devi iQOO, performans ve ekran kalitesinde çığır açacak yeni amiral gemisi serisi iQOO 12’yi tanıttı. Çin’de 7 Kasım’da piyasaya sürülen bu seri, hem görsellik hem de performans manasında oyunculara hitap ediyor.

Yeni iQOO 12, e-spor tutkunları için özel olarak tasarlanmış, 1.5K çözünürlüğünde ve 144Hz yenileme suratına sahip bir LTPO ekranla donatıldı. iQOO aygıtları ortasında 3000 nit ile en yüksek parlaklığa ulaşan bu ekran, güneşli ortamlarda bile üstün görünürlük vaat ediyor.

Serinin daha da gelişmiş modeli iQOO 12 Pro ise dalda bir birincisi temsil ediyor. 2K çözünürlüğündeki E7 panel, 144Hz yenileme süratiyle sonları zorluyor. Yüksek tarifli bu ekran, düşük mavi ışık yayımı ve güç tüketimi ile dikkat çekiyor.

iQOO 12 serisinin özellikleri netleşti

iQOO 12 serisi, TSMC’nin 4nm sürecinde üretilen Qualcomm’un en yeni yonga seti Snapdragon 8 Gen 3 ile güçlendirildi. Bu yonga seti, yüksek frekanslı Cortex-X4 muhteşem çekirdek ve verimli çekirdekler içeriyor ve Adreno 750 GPU ile donatılmış. Bu GPU, %20 daha büyük çekirdek boyutu, artırılmış tepe performansı ve azaltılmış güç tüketimi ile üstün grafik performansı sunuyor.

iQOO, standart ve Pro modellerin kameralarının yeteneklerini gösteren örnek fotoğraflar paylaşarak dikkatleri üzerine çekti. Seri ayrıyeten gelişmiş ses teknolojisi, dört bölge ısı dağılım sistemi, Android 14 temelli Origin OS 4 ve IP68 su ve toz direnci ile de öne çıkıyor.

iQOO 12‘nin küresel versiyonu GeekBench üzerinde gözlemlendi ve milletlerarası pazarlara sürüleceği beklentisini doğurdu. 12GB’a kadar RAM’e sahip bu aygıt, Android 14 ve FuntouchOS 14 ile çalışıyor. Hindistan’da Aralık 2023’te piyasaya sürülecek olan temel model, ülkedeki birinci Snapdragon 8 Gen 3 yonga setine sahip aygıt olacak.

iQOO 12 ve 12 Pro, cam art panele sahip Siyah ve Beyaz renk seçeneklerinin yanı sıra, deri sırt paneliyle kırmızı versiyon olarak da sunulacak. iQOO, bu seride de amiral gemisi aygıtlarına has premium materyal ve tasarımı sürdürme geleneğini devam ettiriyor.